Egyes munkáltatók - különösen Budapesten - egyre inkább igénylik, hogy a jelentkezéshez készítsünk angol nyelvű önéletrajzot. Amennyiben nem is elvárás, hátrányt semmiképp nem szenvedünk vele, ha nemzetközi CV-t is készítünk a magyar nyelvű változat mellé.
A motivációs levél a jelentkezés egyik legfontosabb pontja. Általában ez az első, ami a vezetők és HR-esek kezébe jut. Amennyiben nemzetközi állásra pályázunk vagy olyan budapesti céghez, melynél különösen fontos az angol nyelvtudás, lehetséges, hogy kétszer is meg kell írnunk.
A budapestieknek is megéri időt szánni a megfelelő önéletrajz (CV) elkészítésére. Sokan mindössze egy sablonos mintát használnak Word formátumban, mely a HR-esek és vezetők figyelmét könnyen elkerülhetik.
Rögtön azzal kezdeném, hogy a motivációs levél egyre inkább kezd kimenni a divatból, a HR-esek nem igazán olvassák el. Néhány helyen azonban még mindig kérik kifejezetten. Én személy szerint jobban hiszek abban, ha egy e-mial-ben vagy Linkedin üzenetben fogalmazzuk meg azt, hogy miért jelentkezünk...
Kezdjünk egy összegzéssel, vagy skill-ekkel. A legeredményesebben úgy indíthatjuk meg az önéletrajzot, hogy olyat írunk az elejére, amiből egyből relevánssá tesz minket a pozícióra. Sokszor ez nyilván az előző vagy jelenlegi pozíciónk, de néha a szakmai életutunk korábbi állomásaiból kell...