Kezdjünk egy összegzéssel, vagy skill-ekkel. A legeredményesebben úgy indíthatjuk meg az önéletrajzot, hogy olyat írunk az elejére, amiből egyből relevánssá tesz minket a pozícióra. Sokszor ez nyilván az előző vagy jelenlegi pozíciónk, de néha a szakmai életutunk korábbi állomásaiból kell előhúznunk bizonyos pontokat. Ha pedig még a karrierünk elején állunk, és nem tudunk mérföldnyi listát írni a tapasztalatainkból, akkor elhelyezhetünk egy skill-eket bemutató részt. Miben vagyunk jók, és miért, (példákkal alátámasztva). Ezt figyelembe véve fogják tovább olvasni az anyagunkat valószínűleg.
Adjunk hozzá az önéletrajzhoz valami egyedit. Ha nem annyira lineáris, inkább kanyargó karrier utunk van, akkor célszerű úgy megfogalmazni a CV-t, hogy legyen egyfajta struktúrája, és könnyen értelmezhető legyen, hogy mit miért csináltunk, miért alakult úgy, ahogy. Vegyünk egy példát. Mondjuk sales-es háttérrel rendelkezünk, de nagyon szeretnénk grafikai designerek lenni. Idő közben elkezdünk néhány kis projektet csinálni a munkánk mellett, bevállalunk részmunkaidős grafikai állásokat, stb. A standard kronologikus formátum ilyenkor lehet, hogy azt a hatást kelti, hogy határozatlanok vagyunk, nem tudjuk, mit akarunk, nem tudunk fókuszálni semmire, stb. Ilyenkor célszerű kettébontani a dolgot. Az egyik oszlopba felírjuk a sales tapasztalatokat, a másik oszlopba pedig a grafikus/designer tapasztalatokat. Így mindjárt más a leányzó fekvése, nem? Így nem fog szembetűnni semmi negatívum. Ne féljünk más elrendezést használni, mint a “hagyományos”, ha az segít a jobb első benyomás kialakításában.
Gondoljuk újra a kevésbé releváns tapasztalatokat az önéletrajzban. Végül pedig nézzük át a korábbi tapasztalatainkat, és válogassuk ki belőle azt, ami nem annyira tartozik a megpályázott munkakörhöz. Az első vázlatpont mindig legyen olyan, ami megfogja a lényegét az egésznek, aztán a többi részét pedig formázzuk úgy, hogy a transzferálható tudásunkat mutassa. Az EGÉSZ önéletrajzot személyre és pozícióra kell szabni, még azokat a kis részeket is, amik csak azért vannak, hogy ne legyen lyukak az életutunkban. Ezért a nem annyira releváns dolgokat is úgy kell megfogalmazni, hogy látszódjon belőle, hogy mi az, amit át tudunk ültetni az új munkánkba majd.
Ha gyorsan kell önéletrajzot gyártani, használhatjuk a Profession.hu önéletrajz mintáit is.
https://www.profession.hu/oneletrajzkeszito/
És mi az a 10 leggyakoribb hiba, amit rendszeresen elkövetnek az önéletrajzírók?
- Mellégépelések és helyesírási hibák.
- A konkrétumok hiánya.
- Egy általános önéletrajz ráerőltetése minden pozícióra.
- Felelősségi körök túlzott bemutatása az eredmények helyett.
- Túl hosszú, vagy túl rövid CV.
- Rosszul megfogalmazott összefoglaló.
- Nincsenek cselekvő kifejezések benne. (felelős voltam helyett, megcsináltam ezt és azt)
- Lényeges információk kihagyása.
- Túl van “vizualizálva”.
- Téves kontakt infó.
És milyen hosszú legyen az önéletrajzunk?
Én személy szerint nagyon szeretek rövid, tömör, könnyen értelmezhető CV-t olvasni. Nem törvényszerű, hogy egy oldalasnak kell lennie, bár én azt preferálom. Van néhány eset, amikor érdemes azért hosszabbat, sőt, van olyan, hogy direkt kérünk valakitől egy részletesebbet is.
Mikor érdemes egyoldalas CV-t készíteni?
- Ha tudjuk, hogy nagyon gyorsan kell a lényeget átadnunk, és ez a cél.
- Ha frissdiplomás pályakezdők vagyunk, vagy még nagyon a karrierünk elején járunk.
- Amikor totálisan szektort váltunk. Nem fogja érdekelni annyira a sok évnyi értékesítési tapasztalatunk az interjúztatót, ha közben megtanultunk programozni, és egy IT-s melóra jelentkezünk.
- Ha nem váltottunk gyakran a karrierünk során.
Mikor érdemes kétoldalas CV-t készíteni?
- Akkor, amikor a fentebbi témákat picit jobban ki kell bontanunk. Két oldalba már belefér, hogy néhány nagyobb eredményünket részletezzük.
- Ha többféle tapasztalatunk van, de mindegyiknek van releváns része az aktuális pályázathoz, és ezeket meg szeretnénk jeleníteni.
- De a kétoldalas CV nem mentség arra, hogy telezsúfoljuk.
Mikor érdemes három oldalas CV-t készíteni?
- Aki 3 oldalnál hosszabb CV-t ír, az szerintem gáz.
- 3 oldalas CV csak annál szükséges, aki nagyon speciális helyzetben van, például magas beosztású felsővezető, tudományos területen dolgozók, kormányzati/politikai terület, stb.
BudapestAllas.hu / D.M.