Vállalkozás vagy tanulás? A kettő nem zárja ki egymást!

Vállalkozás vagy tanulás? A kettő nem zárja ki egymást!

Sokszor hallhatjuk a vállalkozói létformáról, hogy nehezen összeegyeztethető a tanulással és aki saját üzletbe szeretne fogni, kevésbé érdeklődik az egyetem vagy továbbtanulás iránt. A budapesti egyetemek többsége azonban egyre nagyobb hangsúlyt fektet arra, hogy kihozza a cégvezetőt hallgatóiból és átadja számukra a megfelelő attitűdöt.

Hogyan legyek egyszerre vállalkozó és egyetemi hallgató?

Bizony, ez sem lehetetlen. Sőt, kifejezetten ajánlott a vállalkozó kedvű diákoknak már az iskolai évek alatt belevágni saját elképzeléseikbe. Nem feltétlenül kell rögtön sikerrel járnunk, próbálkozzunk és kockáztassunk, ha szükséges. Ezekben az években még – jó eséllyel – kevesebb a kötöttségünk, ami rengeteg lehetőséghez vezet.

Szinte bármilyen irányba elindulhatunk Budapesten: a műszaki egyetemektől kezdve az üzleti iskolákig egytől egyig találhatunk számunkra olyat, ahol kedvet kaphatunk a cégalapításhoz. A Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE), a Metropolitan, a Wekerle Sándor Üzleti Főiskola is várja a jelentkezőket, de akár az ELTE is segíthet céljaink elérésében.

https://budapestallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/538/budapest-az-orszag-legjobb-egyetemi-kozott-az-elte-es-a-semmelweis

A vállalkozásfejlesztés mesterképzés szintén kecsegtető lehet azoknak, akik biztosan tudják, hogy ebben az irányban szeretnének fejlődni. Nemcsak saját cégünket segíthetjük az itt megtanultakkal, hanem más vállalatoknál kerülhetünk fontos pozíciókba a menedzsmentben.

https://www.felvi.hu/felveteli/szakok_kepzesek/szakleirasok/!Szakleirasok/index.php/szak/2221/szakleiras

Nem véletlenül választják annyian a gazdasági képzéseket. Az üzleti iskolákban korszerű tudást kapunk mindahhoz, hogy elhelyezkedjünk és állást találjunk valamelyik budapesti nagyvállalatnál, de akár a vállalkozói „önképünket” is fejleszthetjük. A menedzsment, a pénzügy, a marketing és a vezetés-szervezés egyaránt segíthet céljaink elérésében.

Az egyetem és az üzleti iskolákban hozzánk hasonló mentalitású csapattal dolgozhatunk és tanulhatunk együtt, ezért további pozitívumokra számíthatunk. Lehet, hogy végül az egyik szaktársunk találja fel a „spanyol viaszt”, mellyel nagy sikert aratunk. 

 

Szakma és maszek

Természetesen nem kell feltétlenül diploma ahhoz, hogy képzettek és tanultak legyünk. Szerezhetünk szakképesítést és elkezdhetjük igazgatni saját vállalkozásunkat. Manapság már számtalan lehetőségünk akad: indíthatunk online céget vagy webáruházat, illetve már az ügyfélkapun keresztül egyéni vállalkozóvá vállhatunk.

Minél korábban belevágunk és elkezdjük kialakítani ügyfélbázisunkat, annál jobban járunk. A befektetett munka hamar megtérülhet és mire kézbe kapjuk a megfelelő papírokat, már komoly tapasztalattal és üzlettel rendelkezhetünk. Ha nem is járunk egyből sikerrel, szakmailag is növelhetjük presztízsünket leendő munkáltatóinknál a megszerzett tudással.

https://budapestallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/537/ezekkel-a-vallalkozas-otletekkel-budapesten-is-nagyot-kaszalhatsz

Manapság már helyhez sem vagyunk kötve feltétlenül. Budapestről is szerezhetünk pécsi vagy győri ügyfeleket, de akár nemzetközi vizekre is evezhetünk. Amennyiben online szolgáltatást üzemeltetünk, lényegében az egész világ elérhető egyetlen pillanat alatt. Ehhez fontos a nyelvismeret és tájékozottság: eltérő jogi szabályozásokkal és fogyasztói, vásárlói magatartással találkozhatunk Amerikában, mint például az Európai Unióban.  

https://www.billingo.hu/blog/olvas/legjobb-vallalkozas-otletek

Közhely, de igaz: olyanba vágjunk, amit szeretünk is, különben könnyen beleunhatunk a kezdeti lelkesedésbe. Kivételes üzleti érzékkel azonban olyan ötleteket is megvalósíthatunk, melyekre más nem is gondolna – a legfontosabb, hogy felmérjük, mire van a legnagyobb igény.

 

startup vállalkozás

Megéri vállalkozóvá válni a biztonság helyett?

Ezt a kérdést magunknak kell mérlegelnünk, ugyanakkor egyáltalán nem biztos, hogy a kiszámítható, fix jövedelmező állás sokkal jobb hosszú távon. Egy-egy leépítés vagy vezetőváltás esetén könnyen bajba kerülhetünk, míg saját cégnél elsősorban minden a mi kezünkben van. A munkaidő azonban kiszámíthatatlanabbá válik, illetve a jövedelmünk sem biztos, hogy mindig eléri majd a várt szintet.

https://budapestallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/532/a-budapesti-allaskeresoknek-es-alkalmazottaknak-is-erdemes-vallalkozast-inditaniuk

És ne feledjük: sosem késő belevágni: akár idősebb korban is megvalósíthatjuk ötleteinket, ne féljünk kilépni a komfortzónánkból. Persze több a kötöttség, el kell tartanunk a családot és fizetni a törlesztőt, azonban még mindig jobb megpróbálni egy-egy jobb ötletet, mint veszni hagyni.

 

BudapestAllas.hu / P.P.