A budapesti álláskeresőknek és alkalmazottaknak is érdemes vállalkozást indítaniuk

A budapesti álláskeresőknek és alkalmazottaknak is érdemes vállalkozást indítaniuk

Magyarország a vállalkozók országa: Budapesten is pályázatok, támogatások segíti azokat az álláskeresőket vagy alkalmazottakat, akik saját ötleteik megvalósítását tervezik. A cégalapítás pedig számos előnnyel jár.

Vállalkozóvá válást segítő programok Budapesten

A vállalkozás beindítását több olyan program segíti Budapesten, melyekkel a kezdeti anyagi nehézségek elkerülhetővé válnak. A „vállalkozóvá válást segítő program” például Budapesten és Pest megyében támogatja azokat a regisztrált álláskeresőket, akik életképes ötlettel rendelkeznek és megfelelnek a kompetenciateszten, illetve a személyes elbeszélgetés során szintén jól teljesítenek.

https://ofa.hu/hu/news/vallalkozova-valast-segito-program

A „Vállalkozó Start Program” (KMR) az álláskeresők és megváltozott munkaképességűek támogatását szolgálja. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálatnál regisztrált jelentkezők tevékenységének kulcsa – kezdetekben – az üzleti tervben rejlik. A támogatott vállalkozás akár 4 573 800 Ft támogatáshoz is hozzáférhet.

https://www.ginop519.hu/vallalkozo-start-program

A mezőgazdasági területen tevékenykedőknek szintén akadnak lehetőségeik, 3 millió forint vissza nem térítendő – utólagos finanszírozással – támogatásokra pályázhatnak.

https://palyazatok.org/palyazat-vallalkozova-valast-elosegito-tamogatas-elnyeresere-budapest/

 

Vállalkozás indítása

A vállalkozás beindítása természetesen időráfordítással jár. Meg kell találnunk a megfelelő ötletet, lépésről lépésre eltervezni mindent és merni belevágni. Munkakeresőként és alkalmazottként némileg eltérő a helyzet, utóbbi esetben nehezebb kilépni az anyagi biztonságból és elindulni az úton. Cégünket azonban menedzselhetjük munka mellett is, így amikor már profitot termelünk belőle, választhatunk, szeretnénk-e hosszú távon, főállásban a céggel foglalkozni.

Sosem lehet tudni, mi a jó ötlet. Lépjünk ki a komfortzónánkból és akár szakterületünkön kívül is gondolkodhatunk. Ha megtaláljuk a piaci rést és kellően elszántak vagyunk, nagyot robbanthatunk. Számos képzésre iratkozhatunk be Budapesten, de manapság már online, autodidakta módon egyaránt sokat fejlődhetünk bármilyen témában. Ki ne ismerne olyan sikersztorikat, melyek azt bizonyítják, bárkiből, bármikor sikeres vállalkozó válhat.

https://www.mntkft.hu/

https://budapestlab.hu/index.php/tag/vallalkozas-inditas/

https://budapestallas.hu/karriertipp

A különböző cégformák közül kell kiválasztanunk a számunkra megfelelőt: a gazdasági szervezetek (Bt., Kft., Kkt., Rt.) mellett akár egyéni vállalkozóként is dolgozhatunk. A gazdasági társaság (Gt.) alapítása társasági szerződéssel és minden alapító tag aláírásával, közjegyzői okiratba vagy magánokiratba foglalásával jön létre.  A közkereseti társaság (Kkt.) napjainkban már nem annyira jellemző, a kis- és középvállalkozások (kkv-k) jellemzően betéti társaságként (Bt.) vagy korlátolt felelősségű társaságként (Kft.) működnek. A Kft. alapításához 3 millió forint törzstőke szükséges, míg a Bt. esetében a beltag – a kültag mellett – magánvagyonával felel a cégért. A részvénytársaság (Rt.) formát gyakran nagyobb cégek választják, formája lehet nyilvános (Nyrt.) vagy zártkörű (Zrt.). Szintén alaptőke szükséges hozzá. Az Nyrt. alapításához legalább 20, míg a Zrt. létrehozásához minimum 5 millió forint szükséges.

https://vallalkozzmagyarorszag.hu/vallalkozas-cegformak-2020-ban/

https://pecsallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/56/torj-be-a-pecsi-vallalkozok-piacara

Manapság népszerű az egyéni vállalkozás indítása is. Nem véletlenül, ebben a formában alacsony adóterhek mellett, kisebb kockázattal, akár azonnal elkezdhetjük tevékenységünket. Online, ügyfélkapun keresztül bejegyeztethetjük. Meg kell adnunk székhelyünket és tevékenységünket, illetve kérhetünk alanyi adómentességet. A kezdőknek célszerű lehet a kisadózó vállalkozások tételes adóját (KATA) választani. A regisztrációhoz továbbá szükséges az adószám, az iparűzési adó alá történő bejelentés és kamarai tagság. Vállalkozó igazolványt is igényelhetünk, melynek ára 10 ezer forint, azonban nem kötelező.

https://nav.gov.hu/nav/egyeni_vallalkozok_nyilvantartasa/egyeni_vallalkozas_megkezdese

siker

 

A vállalkozói létforma előnyei és hátrányai

Amikor saját céget alapítunk, a munkaviszonyok jelentősen megváltoznak. Nincs többé „beosztás” és meghatározott munkaidő, akár 0-24-ben készen kell állnunk a vállalkozásunk érdekében. Beoszthatjuk az időnket és magunkénak érezhetünk minden sikert és bukást egyaránt. Saját cég működtetése esetén szert tehetünk rövid idő alatt nagy bevételre, de mindez fordítva is igaz: lehetséges, hogy hetekig, hónapokig dolgoztunk úgy, hogy nem kerestünk vele semmit. A vállalkozói lét ezért kockázatvállalással jár és kitartás, elszántság szükséges hozzá.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2020-ban Magyarországon több mint félmillió vállalkozás van bejegyezve. Jól látható tehát, hogy a kkv-k szerepe jelentős a magyar gazdaságban, különösen munkaerőpiaci szerepvállalásuk figyelemre méltó. Kisvállalkozás az a cég, ahol a foglalkoztatotti létszám alacsonyabb, mint 50 fő, míg a középvállalkozásnál a foglalkoztatotti létszám 51-250 fő között van.

https://www.ksh.hu/?lang=hu

https://allasorias.hu/hirek/bovulhet-a-gazdasag-hazankban/

A vállalkozási szférában foglalkoztatottak közel kétharmadának biztosítottak munkalehetőséget. A cégalapítás során tehát akár munkaadóként is hozzájárulhatunk az ország gazdasági szintjének fellendítéséhez és a munkanélküliségi arány csökkentéséhez.

 

A startup-korszak

Startupnak nevezzük azt a vállalkozást, mely innovatív, nagy növekedési potenciállal rendelkezik és nemzetközi piacra tör. Hagyományos formájában kis- és középvállalkozásnak tekinthető (kkv), a startupokat egyediségük miatt azonban sokszor megkülönböztetjük. Elindulhatunk üzleti angyalok, pályázat, kockázati tőketársaság vagy közösségi finanszírozás segítségével is.

startup vállalkozás

Prezi.com, Ustream, LogMeIn, Tresorit, az Sbrick: pár ismert hazai példa, melyek sikeresen befutottak a piacon.

Prezi.com: https://prezi.com/

Ustream: https://video.ibm.com/

LogMeIn: https://www.logmein.com/hu

Tresorit: https://tresorit.com/

Sbrick: https://www.sbrick.com/

Igaz, statisztikák szerint tízből kilenc startup nem éli túl az első évét, ezért a többség nem is mer belevágni. Az igazán jó ötletek és a kreatív megvalósítások számára azonban határ a csillagos ég.

https://minner.hu/mi-a-startup-startup-finanszirozasi-formak-penzszerzes-milyen-lehetosegeink-vannak-magyarorszagrol-startup-inditasban-gyorstalpalo/

 

BudapestAllas.hu / P.P.