A koronavírus-járvány hatására a munkaerőpiac szerte a világban – így Magyarországon és Budapesten is – jelentős változásokon megy keresztül. Főként az otthoni munkavégzés tarol, azonban a négynapos munkahét bevezetése sincs már annyira távol, mint gondolnánk.
Mi az a négynapos munkahét?
Arányaiban tekintve is mindenképpen jobb a kép: az 5-2 arányt (munkanap/szabadnap – általános esetekben) felválthatja a 4-3-as felállás, ami mindenképpen biztató a munka-magánélet egyensúlyának szemszögéből.
A váltással viszont – ahogy elsőre gondolnánk – nemcsak a dolgozók, hanem a munkáltatók is jól járhatnak. A jobb mentális és fizikai állapotban lévő, motivált alkalmazottak ugyanis négy nap alatt akár hatékonyabb és eredményesebb munkára lehetnek képesek, mint a hagyományos rendszerben.
Egyes budapesti cégeknél már be is vezették a változtatást, pozitív eredménnyel: a BalaSys IT Kft. teljes munkaidőben, 6 órában alkalmazza dolgozóit. Más nagyvállalatok is beléptek már a 21. századba és az eredmények egyértelműen bizonyítják, hogy nem feltétlenül attól lesz sikeres egy cég és jó munkaerő valaki, hogy minél többet dolgozik papíron.
Miért jó, ha kevesebbet dolgozunk?
Számtalan okot fel lehetne sorolni, miért jó, ha nemcsak folyamatosan a munkával foglalkozunk –
akár alkalmazottak, akár vállalkozók vagy szabadúszók vagyunk. Ha jobb a mentális állapotunk, valószínűleg a teljesítményünk is nő, míg értelemszerűen egy fáradt szervezet kevésbé lesz képes olyan produktív lenni.
https://www.hrportal.hu/hr/40-ora-tul-sokk-20210305.html
A lényeg tehát, hogy a hatékonyságra és produktivitásra kell helyeznünk a hangsúlyt, nem a ledolgozott munkaórákra – munkavállalóként még talán-talán villoghatunk vele a vezetőség előtt, vállalkozóként azonban teljesen felesleges időtöltés a papírok felett görnyedni, ha nem csinálunk semmit. Inkább készítsünk tervet, mikor és hogyan fogunk dolgozni és tartsunk szüneteket, frissítsük fel magunkat a nehéz napokon is.
Evidens, de gondoljunk csak bele: ha 4x25 perc alatt megírunk egy cikket, az többet ér, mintha 120 percen keresztül ülnénk a szövegszerkesztő előtt úgy, hogy még csak a bevezetőig jutottunk – utóbbi esetben magunkat csapjuk be az „alibi” munkával.
https://budapestallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/599/tippek-a-produktivitas-szintjenek-novelesehez
Igaz, egyesek könnyen belefeledkezhetnek a munkába és akár napi 12-14-16 órákat is képesek lehúzni egy nap. Hosszú távon azonban mindez valószínűleg csak akkor vezet sikerre, ha szeretjük is amit csinálunk, különben könnyen kiégés lehet a vége.
BudapestAllas.hu / P.P.