Manapság a munkavállalók és álláskeresők számára az egyik legfontosabb, hogy megfelelő szakmai hálózattal rendelkezzenek, főleg az olyan nagyvárosokban, mint Budapest. Egyfajta személyes márkaépítés szükséges, vállalkozóként vagy alkalmazottként egyaránt – szabadúszóként pedig főleg.
Szakmai hálózatok és kapcsolatok
Bármilyen formában is dolgozunk, szükségünk lesz kapcsolatokra ahhoz, hogy sikeresek legyünk. Ha egy nagyobb budapesti multinál helyezkedtünk el, célszerű már az első napoktól kezdve kiépíteni a saját köreinket, „láthatóvá” válni. Vállalkozóként kellenek ügyfelek és olyan stabil kapcsolati tőke, mely hosszú távon profithoz segít minket. Szabadúszóként szintén láttatni kell magunkat ahhoz, hogy projekteket, megbízásokat kapjunk.
Budapest nyüzsgő belvárosában számtalan lehetőségünk akad új kapcsolatokat szerezni akár akkor is, ha teljesen egyedül dolgozunk. Beülhetünk kávézókba vagy közösségi irodákba, találkozhatunk új emberekkel szinte bárhol. Persze az otthoni munkának is megvannak a maga előnyei, azonban érdemes némileg aktívnak maradni a külvilágban.
Amennyiben mégsem tesszük, manapság virtuálisan legalább annyi – ha nem több – lehetőségünk van az ismerkedésre, önmagunk fejlesztésére és kapcsolatok kialakítására. A közösségi médiában, fórumokon és egyéb platformokon (például saját weboldal) elérhetünk olyan széles körű ismereteket és közösségeket, melyekre korábban nem is gondoltunk volna.
Networking, de hogyan?
A kapcsolataink sokszor csak egyszerűen alakulnak. Építhetjük azonban tudatosan is szakmai hálónkat. Elmehetünk állásbörzékre és olyan eseményekre, ahol a hasonló érdeklődésű munkavállalók, álláskeresők és cégvezetők találkozhatnak egymással. Az egyik legjobb módja az ismeretszerzésnek az, ha minél több helyen felbukkanunk. Aligha akad például jobb módja a jelentkezésnek, ha nem kell bemutatkoznunk az adott vállalatnál.
Ismerjük meg a másikat. Ne csak a saját szemünkkel gondolkodjunk, segítsünk, ahol tudunk és akár mi is álláshoz vagy lehetőséghez segíthetjük a másik felet. Lehetséges, hogy egy nap értünk is megteszi ugyanezt valaki.
https://www.kangan.edu.au/students/blog/successful-networking-tips
Legyen történetünk, egyfajta kép arról, kik is vagyunk valójában, milyen értéket képviselünk a munka világában. A nyelvtanulás szintén nagyon fontos, hiszen ebben a kérdésben is igaz a mondás, minél több nyelven beszélünk, annál többek vagyunk. Angolul kommunikálhatunk szerte a világban élőkkel, de további 1-2 világnyelv (például német, spanyol, francia vagy akár kínai) ismeretével jelentősen növelhetjük hálózatainkat.
Előnyös, ha korábbi munkahelyeinkről is jó ízzel távoztunk – mindkét oldalról. Lehetséges, hogy korábbi munkáltatónk referenciát jelent, de akár oktatóink és tanáraink is írhatnak ajánló levelet, ha egy-egy komolyabb vállalathoz vagy állami intézményhez pályázunk. Érdemes ezért már az iskolai évek alatt aktívnak maradni és jól teljesíteni.
BudapestAllas.hu / P.P.