Az önéletrajz és motivációs levél mellett egyre inkább alapkövetelmény a budapestiek számára, hogy rendelkezzenek LinkedIn-profillal is. A nyugati cégek és nagyvállalatok előszeretettel használják a felületet, így nem érdemes félvállról venni. Tippek, hogyan tűnhetünk ki a tömegből.
Storytelling: meséld el a történeted!
Próbáld minél gördülékenyebbre szabni a bemutatkozásod és a fontosabb állomásokat kiemelni az életedből. Nem valószínű, hogy a leendő munkáltatót annyira érdekli, melyik általános iskolába jártál vagy melyik érettségid hányas lett (legfeljebb az igazán releváns, kiugró eredményt emeld ki). Meséld el szakmai életed úgy, mintha történet lenne. A személyes márkád kialakításával komoly előnyre tehetsz szert a munkaerőpiacon.
https://tevagyabrand.hu/linkedin/
A motivációs levéllel ellentétben itt nem egy konkrét cégnek, vezetőnek vagy HR-esnek címzed a szöveget, ezért olyat alkoss, melyre egy fejvadász is felkaphatja a fejét véletlenszerűen. Ha tudod az irányt, pozíciót vagy akár konkrét elképzelésed van arról, melyik cégnél szeretnél dolgozni, nézz utána a weboldalukon és álláshirdetéseiken, milyen típusú munkavállalókat keresnek. Így könnyen rászabhatod az adott állásra a „jelentkezésed”.
https://www.themuse.com/advice/linkedin-profile-tips
Kerüld a sablonokat, légy egyedi
Mind ismerjük a bizonyos hívó- és kulcsszavakat, melyeket a munkáltatók keresnek a jelentkezőkben. Egy ideje azonban sokszor túlságosan sablonossá vált ezen kifejezések használata, ezért nem biztos, hogy különlegesnek fogunk tűnni a „produktív, sikerorientált” típusú megjegyzésekkel. Helyette inkább írjunk arról, milyen valós skilljeink vannak: például nyelvtudás, programnyelvek ismerete vagy elvégzett kurzusok, tanfolyamok.
Budapesten például különösen fontos, hogy ismerjünk egy-egy világnyelvet vagy képesek legyünk megállni a helyünket nagyvállalati környezetben. Gondoljuk át, konkrétan milyen személyes kompetenciák lehetnek szükségesek és azt, hogy hányadán állunk ezekben. Amennyiben például a csapatmunkára való hajlam az elvárás egy adott munkához és mi inkább eddig egyedül dolgoztunk, úgyhogy nem vagyunk elég jók benne, célszerű csiszolni meglévő tudásunkat.
https://budapestallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/allaskereses-munkahely-kereses-budapest
Részletes adatok és szakmai portfólió megadása
A LinkedIn oldalán megadhatjuk, milyen kompetenciákkal rendelkezünk, hol dolgoztunk és tanultunk, referencáinkat, illetve még az is látható, kiket követünk. Szánjuk rá az időt, hogy részletesen kitöltjük a profilunkat, könnyen megtérülhet. Ne feledkezzünk meg a megfelelő profilkép kiválasztásáról sem, figyeljünk oda, hogy lehetőleg egy komolyabb, elegánsabb fényképet töltsünk fel magunkról.
Aktivitás
Bizony, az aktivitás nagy előnyökkel járhat. Posztoljunk és használjuk mindennap – a macskás videókat azonban tartogassuk az egyéb felületekre. Osszunk meg érdekesebb cikkeket, videókat vagy csak szimplán „gondozzuk” fiókunkat napi, heti rendszerességgel.
Szélesítsük kapcsolati hálónkat, jelöljünk meg ismerősöket vagy célzott személyeket, illetve próbáljunk meg minél kevesebb felkérést elutasítani – főként a regisztrációt követően. Minél több emberrel vagyunk kapcsolatban, annál láthatóbbak is leszünk.
Csatlakozhatunk csoportokhoz vagy beszélhetünk privát üzenetben ismerőseinkkel és új kapcsolatainkkal.
Tanulj!
A LindkedIn felülete tele van oktatási anyagokkal. A legkülönfélébb témákban tehetsz szert mély tudásra, melyek egyben felkészítenek a 21. századi, digitális munkaerőpiaci változásokra – melyek egyértelműen érintik a budapesti cégek többségét. Képbe kerülhetsz az adatelemzéssel, a programozással vagy akár az online marketinggel, de a választék szinte végtelen.
https://www.linkedin.com/learning/me?trk=nav_neptune_learning
+1 – Prémium
Lehetőséged van előfizetni is az oldalra. Talán a magyarok és budapestiek számára ez még nem olyan népszerű opció, azonban a fizetős szolgáltatások még több lehetőséget biztosítanak számunkra a tanulás és a felhasználói élmény növelésében.
A saját karrierünkbe való befektetésnél pedig kevesebb hasznosat lehet elképzelni. Az első hónapot ráadásul ingyen megkapjuk, így betekintést nyerhetünk a LinkedIn „teljes” használatának rejtelmeibe.
BudapestAllas.hu / P.P.