A szokatlan 2020-as év felgyorsította a digitalizáció előrehaladásának folyamatát Budapesten is. Az online tanulás és a home office mára nemcsak egyfajta különlegesség, hanem alap lett. Igaz, legtöbb esetben a kényszer hozta a változásokat, azonban bőven van mit meríteni a technológia világából.
A koronavírus-járvány az olyan sűrű nagyvárosokat, mint Budapest, még súlyosabban érintette. Eltűnt a jól megszokott nyüzsgés, a nagyvállalatok irodái üresen maradtak és az emberek elkezdtek otthonról dolgozni. Míg pár évvel ezelőtt szerencsésnek neveztük azokat, akik a saját otthonukból dolgozhattak, ma már ebben semmi meglepő nincs.
https://jobgroup.hu/hu/blog/home-office-elonyei-hatranyai-marad-e-hosszu-tavon-a-ho
De nézzük, miket is köszönhetünk az otthoni munkavégzésnek és oktatásnak:
1: időt
Az egyik legfontosabb talán, hogy nem kell utaznunk. Ha fél órára van a munkahelyünk, az már napi egy óra. Reggelente kalkulálni kell a forgalommal és tömegközlekedéssel, előbb kell felkelnünk és az indulás sem minden esetben a legegyszerűbb. Budapesten különösen nehézkessé válhat egy-egy reggel vagy délután a csúcsforgalom miatt.
Ha otthonról kell dolgoznunk, ezek a problémák megszűnnek és még a reggeli kávét is lesz időnk meginni akkor is, ha mindössze 15-20 perccel kelünk a munkaidő előtt. Persze érdemes előbb „képbe kerülni” és rutint vinni a mindennapokba.
Amennyiben a munkaadónk engedi a rugalmas munkavégzést, bármikor, bárhonnan nekiállhatunk a feladatoknak. Nem kell aggódnunk, hogy a nem várt események miatt lekésünk valamiről – legfeljebb későbbre halasztjuk a teendőket. A legtöbbet céget pedig egyébként sem az érdekli, hogy nyolc órán keresztül üljünk a monitor előtt, hanem az, hogy mennyire vagyunk hasznosak. Ha produktívabbak vagyunk esténként, dolgozzunk akkor.
2: teret
A home office és a távoktatás megszűnteti a teret, Budapestről is dolgozhatunk vidéki cégnek vagy fordítva. Nem kell attól tartanunk, hogy nem találjunk meg az irodát vagy a termet, illetve elveszünk a sok ismeretlen ember között. Bekapcsoljuk a gépet és már ott is vagyunk.
A munka sokkal tervezhetőbb, egyszerre akár több fronton is teljesíthetünk. Munka közben az okostelefonunkon nézhetjük kedvenc előadónkat és hallgathatjuk kedvenc zenéinket, teljesen magunkba zárkózva – introvertáltak előnyben. A társasági életet kedvelőknek pedig nem kell feltétlenül a szomszédokhoz fordulniuk, hanem felhívhatják ismerőseiket szinte bármikor.
Az online tér adta lehetőségek megnyithatják a kaput a nemzetközi munkavégzés felé, illetve a vidékiek is könnyebben álláshoz juthatnak Budapesten. Amennyiben a munkáltató engedélyezi a teljes home office-t, nem kell a horribilis albérletárak és költözés miatt aggódni.
3: kevesebb szabályt és nagyobb felelősséget
A nagyobb multiknál jellemző, hogy szinte minden pillanatunkat figyelik és mérik. Az otthoni munkavégzés során azonban az elvégzett munka önmagáért beszél és sokkal nagyobb a felelősségünk. Nincs annyi írott és íratlan szabály – nem kell a többiekhez alkalmazkodnunk, mikor legyen az ebédidőnk vagy mikor igyunk meg egy kávét.
A nagyobb önállóság azonban önfegyelmet és öntudatosságot követel, ezért fontos, hogy képesek legyünk kontrollálni az életünket és kereteket állítani magunknak. Jól hangzik, hogy egész nap otthon vagyunk, de ha belemerülünk az internetezésbe vagy tévénézésbe, könnyen komoly perceket, órákat veszíthetünk.
+1: a saját szokások megtartásának lehetőségét
Otthonról nem kell megfelelnünk semmilyen előírásnak, ehetjük a kedvenc ételeinket, leugorhatunk a boltba a munkaidő közepén és még akár több kávét is főzhetünk. A 20 fős budapesti irodában lehet, hogy kicsit furcsán néznének ránk, ha elkezdenénk fekvőtámaszokat vagy felüléseket csinálni, azonban egyedül ezt is könnyebben megtehetjük karbantartásképp. Az egyik legfontosabb pedig: a merészebbek akár egy rövidebb, 10-15 perces alvási ciklust is megengedhetnek maguknak (bizonyos kutatások szerint ez a produktivitás szintjét is növelheti).
BudapestAllas.hu / P.P.