Napjainkban egyre fontosabb tényező, hogy a munkáltató és az alkalmazottak között megfelelő kapcsolat legyen, a budapesti cégek többsége ezért igyekszik olyan körülményeket kialakítani, melyek megfelelnek a 21. század kihívásainak.
Változó értékrend
Az új évezred vállalati értékei és szokásai nagy változásokon mennek keresztül. Budapesten is számolni kell a munkavállalói igényekkel és a produktivitás miatt a cégeknek is ügyelniük kell a dolgozókra. A vezető-alkalmazott közötti hierarchia szűkül, a közös projektek pedig közelebb hozhatják a kollégákat. Ugyanakkor a digitális megoldások nyomában egyre többen otthonról dolgoznak, a vállalatoknak pedig kevésbé számít, ha nem csökken a termelés vagy produktivitás szintje.
A dolgozók szemszögéből szintén fontos, hogy komolyan vegyék a munkahelyi közösségüket. Saját teljesítményük szempontjából is jól járnak, ha produktív környezetben végezhetik tevékenységüket, de későbbi karrierük előmenetelét is szolgálhatja egy-egy kialakított barátság, ismeretség.
Nézzük, mik lehetnek azok a feltételek, melyekkel erős munkahelyi kohézió hozható létre.
21. századi „okos iroda” és home office munkavégzés
A budapesti cégek többsége törekszik kialakítani olyan komfortos munkakörnyezetet, melyben mindenki hatékonyan tudja végezni a dolgát. Nem ritka, hogy különböző játékokkal felszerelt (pl. darts, csocsó, biliárd) szinteken van lehetőség a kikapcsolódásra. A cél olyan egyterű, interaktív irodák kialakítása, melyben mindenkinek lehetősége van az egyéni- és csoportos munkára, közös beszélgetésekre, programokra – a legújabb technológiák alkalmazásával.
https://www.ujiroda.hu/mitol-mas-xxi-szazad-irodaja
A másik „újfajta” iroda költséghatékonyabb. Ez pedig nem más, mint az otthoni munkavégzés engedélyezése. A home office természetesen egyelőre megosztja a közvéleményt, azonban alkalmazása – sokszor kényszerhelyzetből – feltörekvőben van. Ezzel együtt a rugalmas munkaidőt is célszerű átgondolnia a budapesti munkáltatóknak, ugyanis az eddigi tapasztalatok alapján tartható – vagy akár emelhető – a produktivitás szintje.
Szakmai lehetőségek, vállalati „vízió” és magas jövedelem
Nehéz megtartani az alkalmazottakat, ha nincsenek olyan távlati lehetőségek, melyek motiválnák őket. A magas jövedelem egyértelműen fontos, de ha hosszú távon nem igazán lehet fejlődni, nem biztos, hogy létrejön a harmónia a két fél között. A tanulmányi támogatás, a képzések és a saját projektekre való lehetőség mind meggyőző érvet jelenthetnek.
Ha munkavállalóként tudunk azonosulni az adott cég víziójával, akkor valószínűleg jobb teljesítményre is leszünk képesek. Az állásinterjú és a toborzás során így már nemcsak a jelölteknek, hanem a munkáltatóknak is jól kell szerepelniük.
Kikapcsolódás, feltöltődés
Akkor dolgozunk hatékonyan, ha megfelelően kipihentek vagyunk és jó a munkamorálunk. Ehhez szükség van időnként arra, hogy leálljunk és feltöltődjünk. Egyre több vállalat veszi komolyan a pihenőidők újragondolását, ugyanis lehetséges, hogy 4-6 óra munkával és több szünettel produktívabb teljesítményt nyújt valaki, mintha ledolgozná a 8 órát egy megállással.
Egyéb megoldások
Nyilvánvalóan mindenki más és más, így az igények is változók. Lehetséges, hogy valaki több szabadságot szeretne, míg a másik dolgozó inkább túlórázna a magasabb jövedelemért. A munkáltatónak meg kell próbálnia létrehozni a megfelelő egyensúlyt és fenntartani az egységes közösséget a cégen belül.
BudapestAllas.hu / P.P.