A sikeres jelentkezés titkai: így juthatsz el az állásinterjúig Budapesten

A sikeres jelentkezés titkai: így juthatsz el az állásinterjúig Budapesten

A sikeres jelentkezés több tényezőből tevődik össze: a jól felépített önéletrajz, a figyelemfelkeltő motivációs levél és a megfelelő online „imidzs” kialakítása egyaránt meghatározzák a budapesti álláskeresők pályázatait.

A munkáltatók több olyan tulajdonságot is kereshetnek egy jelentkezőnél, melyek nem szorosan kapcsolódnak a megszokotthoz. Lehetséges, hogy egyes vezetők számára fontosabb a tanulékonyság, mint a szakmai tapasztalat vagy egy HR-es előtérbe helyezi a kommunikációs készségeket a végzettséggel szemben.

https://allasorias.hu/blog/milyen-tulajdonsagokat-keresnek-a-palyazokban-a-munkaltatok/

 

A motivációs levél (kísérőlevél) elkészítése

A kísérőlevél általában az első dokumentum, mellyel a vezetők vagy HR-esek találkoznak. Akkor is írjuk meg, ha az álláshirdetés során nem kérik külön. Budapest népes város, így a meghirdetett munkákra sem csak mi fogunk pályázni – próbáljunk meg kitűnni a tömegből.

A motivációs levél az, ahol meg kell győznünk a másik felet arról, hogy mi vagyunk a legalkalmasabb jelöltek az adott pozícióra. A szerénységet tehát ne erre az írásra tartalékoljuk, de fontos szempont, hogy túlságosan fellengző se legyen. Próbáljuk meg megtalálni az arany középutat, az egészséges önbizalom pedig sosem árt.

Lényeges, hogy minden álláshoz különböző levelet készítsünk. Habár egy előre megírt sablonos változat segíthet, mindig szabjuk az adott igényekre, feltételekre az anyagot. Emeljük ki a skilljeinket, miben vagyunk jók és ezzel milyen értéket teremthetnénk a vállalat számára.

Fokozottan ügyeljünk a helyesírásra és a fogalmazásra, mely komoly buktatónak számítanak a budapesti álláskeresők körében is.

Feltehetjük a kérdést: sablonokat használjunk vagy egyszerűen írjuk meg egy Word-dokumentumban a szöveget. Természetesen nincs kőbe vésve a szabály, mindenki eldöntheti maga, melyik számára a szimpatikus. Az olvasókat valószínűleg a tartalom jobban fogja érdekelni, a külsőségeket tekintve az a lényeg, hogy igényesen legyen összeállítva. Használhatunk például Europass motivációs levelet is, mely leveszi a szerkesztés terhét a vállunkról.

https://europass.hu/europass-motivacios-level-141201114225

A motivációs levél sikeres megírásáról további részleteket itt olvashatsz:

https://budapestallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/337/hogyan-keszitsunk-eros-motivacios-levelet

https://allasorias.hu/blog/hogyan-irjunk-utos-motivacios-levelet-frissdiplomaskent/

motivációs levél

 

Önéletrajz (CV)

Az önéletrajz kihagyhatatlan kelléke minden jelentkezésnek. Ebben a dokumentumban kell kiemelnünk a tanulmányainkat és munkatapasztalatainkat, illetve az egyéb tudnivalókat. Számtalan íratlan szabály betartása nagy mértékben növelheti a jelentkezés sikerességét.

Két fontos tényező: szabjuk az adott álláshirdetésre az önéletrajzot, továbbá legyen egyedi. Természetesen nem mindegy, hogy pályakezdők vagyunk vagy 10 évet lehúztunk már a szakmánkban. A tapasztalat hiánya azonban nem feltétlen jelenti azt, hogy ne írhatnánk olyan figyelemfelkeltő, jó önéletrajzot, mint egy a szakterületünkön jártas – budapestiálláskereső.

Legyen rövid és tömör. Ez nem a szakdolgozatunk, ahol belefér a rizsa a karakterek növelésének érdekében. Ezennel inkább fordítsuk meg ezt a gondolkodásmódot és próbáljunk minél kevesebb szóból sokat mondani magunkról. Törekedjünk inkább a vázlatpontos megjelenítésre a sűrű szöveg helyett. Képzeljük magunkat az olvasó szemébe és az alapján írjunk, mi milyen jelentkezésre kapnánk fel a fejünket. Az önéletrajz ideális hossza tehát 1-2 oldal, de ne hagyjunk üres részeket – ha már belekezdtünk a második lapba, fejezzük is be.

Nézzük, mik lehetnek a gyakori buktatók: helyesírási hibák, konkrétumok hiánya, sablonosság, túl hosszú vagy túl rövid, túlzások (például nyelvtudás szintje nem felel meg a valóságnak).

Természetesen az önéletrajz megírásában is segítségünkre lehetnek bizonyos sablonok és minták, melyeket könnyen letölthetünk az internetről.

https://www.profession.hu/oneletrajzkeszito/

https://www.profession.hu/oneletrajz

Az önéletrajz sikeres megírásáról további részleteket itt olvashatsz:

https://budapestallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/335/hogyan-keszitsunk-eros-oneletrajzot

 

Online jelenlét és LinkedIn

Napjainkban nem elhanyagolható, hogyan legyünk jelen az internet világában. A szakmai oldalak között – a budapesti munkavállalók és álláskeresők szempontjából – a LinkedIn egyre nagyobb befolyással bír, így célszerű már a jelentkezéshez csatolni a fiókunkhoz való elérhetőséget.

Szánjuk időt a profil kialakítására, melynél az önéletrajzhoz és motivációs levélhez hasonló szempontokat kell figyelembe vennünk.

https://www.linkedin.com/feed/

 https://webshark.hu/hirek/linkedin-hasznalat/

 

BudapestAllas.hu / P.P.