Napjaink egyik legdinamikusabban fejlődő területe az informatika, mely a budapestiek számára is csábító álláslehetőségeket rejt. Mielőtt munkába állnánk, az önképzésre is számos opciónk van.
Manapság, aki informatikát szeretne tanulni, több kapu is nyitva áll. Szert tehetünk szerteágazó ismeretekre az egyetemi padokban, elvégezhetünk szakképzéseket vagy ún. bootcampeket, de akár otthonról is felhozhatjuk magunkat a kívánt szintig.
Budapesti állások informatikusként
Informatikai területen valószínűleg nem fenyeget majd minket az a veszély, hogy sokáig munkanélküliként kell élnünk. A programozók és egyéb területen elhelyezkedők fizetése egyre magasabb, Budapesten pedig kiemelten jó kereseti lehetőségek adódnak a szakmában. Már kezdőként az átlagbér fölötti, bruttó 400-500-600 ezer forint körüli összegek üthetik a markunkat.
https://budapestallas.hu/allasok/informatika-telekommunikacio
Budapesti egyetemek
Természetesen szerezhetünk felsőfokú informatikai végzettséget Budapesten. Aki mély ismereteket szeretne szerezni és később specializálódni bizonyos irányba, jó választás lehet kijárni az egyetemet és lediplomázni.
Tanulhatunk gazdaságinformatikusnak, mérnökinformatikusnak, programtervező informatikusnak vagy üzemmérnök-informatikusnak egyaránt. Diplomával a kezünkben akár még magasabb bérezéssel számolhatunk.
https://www.felvi.hu/felveteli/szakok_kepzesek/szakleirasok/!Szakleirasok/index.php/szakterulet/4
A legjobb – hallgatói és oktatói visszajelzések alapján – informatikai képzéseket nyújtó egyetemei közül több a fővárosban található.
https://eduline.hu/felsooktatas/20181213_HVG_rangsor_informatikai_kepzesek
Szakképzések, bootcampek
A hiányszakmának minősülő szoftverfejlesztői vagy egyéb IT területen elvégzett szakképzésekkel szintén ígéretes karrier előtt állhatunk, azonban egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a gyorstalpaló tanfolyamok, ahol folyamatosan intenzitással képzik ki a kódolókat és szakembereket. A leggyorsabbtól (kb. 4 hónap) a leghosszabbig (kb. 1,5-2 év) válogathatunk.
Idetartozik például a Codecool, a Green Fox Academy, a Training360 vagy a PROGMasters intézménye is Budapesten. Érdemes szétnézni az induló képzések között, azonban jellemzően nagy ráéréssel kell rendelkezni a végzéshez. Egyes esetekben állásgaranciát vállalnak a cégek és segítenek felkészülni az állásinterjúkra. Ezek a képzési formák annyiban különböznek a többitől, hogy főként egy-egy területre koncentrálnak mélyebben, ellentétben az egyetemen szerzett tudással, ahol más szakterületekről is kapunk ízelítőt.
Codecool: https://codecool.com/hu/
Green Fox Academy: https://www.greenfoxacademy.com/
Training360: https://www.training360.com/
PROGMasters: https://progmasters.hu/
Autodidakta tanulás
Az IT területén rengeteg információ elérhető az interneten keresztül, így akár teljesen ingyenesen is tanulhatunk. Amennyiben viszont hajlandók vagyunk némi pénzt is áldozni a fejlődésre, jobbnál jobb felületeket találhatunk. Egyeseknek a hagyományos forma lehet a nyerő, így akár az informatikai témájú könyveket szintén érdemes elővenni. Az autodidakta tanulási módszerek mindenesetre önfegyelmet igényelnek.
Az otthoni tanulásnak továbbá megvan az az előnye, hogy a saját ritmusunkban és időbeosztásunkban foglalkozhatunk éppen azzal a témával, amihez kedvünk van. Nem kell vizsgáznunk és házi feladatokat írnunk, a magunk urai vagyunk – igaz, nem megfelelő stratégiával ez akár hátrányt is jelenthet.
Khan Academy (ingyenes): https://hu.khanacademy.org/
Netacademia: (többnyire fizetős): https://netacademia.hu/
Udemy (többnyire fizetős): https://www.udemy.com/
Akár a Facebookon is csatlakozhatunk olyan csoportokba, ahol másokkal közösen dolgozhatunk és fejlődhetünk, de a YouTube felületén szintén számtalan tartalom elérhető önfejlesztés céljából. Az IT világában továbbá napról napra tartani kell a szintet és haladni a korral ahhoz, hogy valaki jó szakember maradjon – nem elég tehát egyszer megtanulni valamit, követni kell az eseményeket.
BudapestAllas.hu / P.P.