A budapestieknek is megéri hiányszakmát tanulni, ugyanis a végzés után jól kereső szakemberré válhatnak. További előny, hogy már az iskolai évek alatt ösztöndíjat kaphatnak a tanulmányi eredményeiktől függően.
Hiányszakmák Budapesten
Hiányszakmának nevezhetők azok a hivatások, melyek kiemelt jelentőséggel bírnak a munkaerőpiacon, ugyanis a szükséges erőforrásokat tekintve további dolgozókra lenne igény. Bizonyos szaktudással pedig akár magasabb jövedelemre tehetünk szert, mintha felsőfokú végzettséggel rendelkeznénk.
Az elmúlt időszakban Pest megyében hiányszakmának minősült az ács, asztalos, automatikai technikus, cukrász, dísznövénykertész, elektronikai műszerész, festő, mázoló, tapétázó, gépgyártástechnológiai technikus, gépi forgácsoló, gyakorló ápoló, gyakorló csecsemő- és gyermekápoló, hegesztő, ipari gépész, járműipari fémalkatrész-gyártó, kőműves, központifűtés- és gázhálózat rendszerszerelő, mechatronikai technikus, mezőgazdasági gépész, női szabó, szociális gondozó és ápoló, villanyszerelő, virágkötő és virágkereskedő.
https://szakmaportal.hu/%EF%BB%BFezekbol-a-szakemberekbol-van-hiany-pest-megyeben/
https://budapestallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/350/mik-a-legkeresettebb-hianyszakmak-budapesten
Országos szinten a fő hiányszakmák között nevezhető meg az informatikus, az ápoló, a kamionos, az ács és kőműves, illetve a mezőgazdasági gépész. Budapesten is van lehetőségünk a kitanulásukra.
https://szakmaverzum.hu/2019/09/a-top-5-legkeresettebb-hianyszakma-2020-ban/
https://pecsallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/185/hianyszakmak-2020-ban
Budapesten kiemelhető például az asztalos vagy burkoló, mint fő hiányszakmák. A szellemi munkák terén a grafikusok, a webdesigner-ek és fejlesztők járhatnak jól. A digitalizáció adta változások következtében pedig további új pozíciók születhetnek, így érdemes folyamatosan képezni magunkat. Napjainkban már akár otthonról is megtehetjük mindezt, különösen az informatika területén.
https://thebrightacademy.com/hianyszakmak/
Ösztöndíjak, juttatások
Az általános szakképzési ösztöndíj a nappali képzésben tanuló budapestieknek is jár. A sikeres szakmai vizsga továbbá pályakezdési juttatást jelenthet, illetve további prémiumokra pályázhatnak a jó tanulmányi eredményeket elérők. A cafeteria szintén megilleti a diákot és a diákhitel felvételére is jogosultak lesznek a szakképzésben, felnőttképzésben tanulók egyaránt.
https://vmkik.hu/uj-szakkepzesi-rendszer-a-20202021-es-tanevtol
Hosszú távú munkalehetőség és karrier
A budapestieknek is megéri hiányszakmát tanulni, ugyanis akár egy életre megúszhatjuk az álláskeresés és munkanélküliség nehézségeit. Már a végzés után azonnal munkába állhatunk, valószínűleg nem kell aggódnunk a jövőnk miatt sem. A szakembereket egyre jobban meg kell becsülni, az állam pedig sokat tesz annak érdekében, hogy ebbe az irányba ösztönözze az embereket.
Jó szakemberként akár vállalkozóként, önállóan is dolgozhatunk, így a magunk urai lehetünk. Igaz, ezt más területeken is megtehetjük, azonban nem biztos, hogy például a jogi pályán vagy közgazdászként egyből saját céget alapítunk – villanyszerelőként viszont megtehetjük. Célszerű azonban pályát választani, ami valamelyest érdekel is minket, hogy hosszú távon fenntartsuk érdeklődésünket a hivatásunk iránt.
BudapestAllas.hu / P.P.