Természetesen más-más elvárásoknak kell megfelelni gyakornokként, pályakezdőként és tapasztalt munkavállalóként. Egy-egy skill azonban különösen fontos manapság ahhoz, hogy sikeres utat járjunk be szakmánkban.
Tanulékonyság, rugalmasság és kreativitás
A nemzetközi trendek és a hazai viszonyok egyre inkább hasonlítanak egymáshoz - habár bizonyos mértékű különbségek fellelhetők. Míg Magyarországon a legfontosabb skilleknek általában a kommunikációs készséget és szakmai tapasztalatot említhetjük meg, a Forbes összeállítása szerint a munkáltatók többek között például a tanulékonyságra, a rugalmasságra és kreativitásra vágynak.
Jól látható tehát, hogy a jövőben egyre fontosabbá válik a változásra való hajlam, ma már nem elég kitanulni egy szakmát ahhoz, hogy hosszú évekre hátradőljünk. Tanulnunk és fejlődnünk kell, folyamatosan. Mindenekelőtt legyünk hatékonyak, ha a megszerzett tudást nem tudjuk átültetni a gyakorlatba, nem sokat fog érni karrierszempontból.
Technológia
A technológia szintén nagyon gyorsan fejlődik, ezért például olyan alapvető skillek, mint a nyelvtudás mellett már akár az alapfokú programozási ismeretek is elvárhatók lesznek. Érdemes kihasználni az adandó lehetőségeket, manapság már könnyebb felkerülni egy-egy vállalat “térképére”, mint korábban.
A digitalizációban rejlő lehetőségeket érdemes kiaknázni, akár már az okostelefonunkon keresztül is elindíthatjuk saját oldalunkat vagy szert tehetünk olyan hírnévre, mellyel a későbbiekben növelhetjük esélyeinket a legnagyobb vállalatoknál.
Egyéb skillek
Természetesen fontos szempont, hogy írjunk helyesen és tudjunk kapcsolatokat teremteni. A nyelvtani hibák akár még a legjobb jelöltekkel is kiszúrhatnak. A problémamegoldás szintén esszenciális, ha nem tudunk kezelni egy-egy szituációt, hiába van három diplománk, nem biztos, hogy sikeresek leszünk hosszú távon.
A munkáltatóknak is egyre fontosabbá válik, hogy motiváljon, illetve jó hangulatot teremtsen munkavállalói számára. Az ún. job-hopperek ugyanis akár évente több munkahelyen megfordulnak és hosszú időn keresztül ugrálnak a munkahelyek között. Napjaink munkaerőpiacán már nem jellemző az, hogy valaki 20-30 évig ugyanazon a munkahelyen dolgozzon.
Légy a magad ura!
Amennyiben vállalkozóként vagy szabadúszóként képzeljük el a jövőnket, nagyobb szükségünk lesz az önállóságra és önismeretre. Legyen üzleti tervünk és határozzuk meg, kinek és milyen szolgáltatást szeretnénk nyújtani. A piacon a legjobbak között kell lennünk ahhoz, hogy képesek legyünk hosszú távon fenntartani a céget.
BudapestAllas.hu / P.P.