Keresed a helyed Budapesten és a munkaerőpiacon? Gyakran válasz munkahelyet? Nem kell aggódnod, nem csak rád igaz mindez. Az álláskeresés folyamataira is hatással van a „job hopping”, azaz a munkahelyről munkahelyre való ugrálás jelensége.
Kik azok a job hopperek?
Azokat nevezzük így, akik gyakran váltanak munkahelyet és nehezen tudnak elhelyezkedni egy-egy pozícióban. Budapesten szintén előfordul, hogy valaki korán felmond vagy elküldik, mert nem találja meg számításait az adott cégnél. Főként az Y generáció tagjai körében elterjedt, mindezzel pedig a munkáltatóknak is számolniuk kell. Arról, hogy a „jobb hopperség” jó vagy rossz, megoszlanak a vélemények, következményei pedig egyelőre nehezen megjósolhatók.
https://mindsetpszichologia.hu/munkarol-munkara-ugralva-kik-azok-a-job-hopperek
Miért váltanak ilyen sűrűn a fiatalok?
Budapesten számtalan lehetőség van az önmegvalósításra és szakmai fejlődésre. Az internet korában továbbá rengeteg információ elérhető minden vállalatról, így egy-egy jól hangzó álláshirdetés könnyen felkeltheti a munkavállalók figyelmét.
A mai világban már szükség van arra, hogy a cégeknek legyen víziójuk és ígéretes karrierutat vagy szakmai fejlődési lehetőségeket tudjanak ígérni a jelölteknek. Amennyiben ezek nincsenek meg, könnyen elveszíthetik a munkaerőt.
https://europa.eu/youth/node/56886_en
Budapesten népszerűek a multik és startupok, melyek általában remek szakmai fejlődési lehetőségekkel szolgálnak a gyakornoki pozícióktól kezdve. A 21. század munkavállalója szívesen vállal kockázatot és rugalmasabb munkaidőre vágyik, mint elődjei.
Az álláskeresők és fiatalok számára vonzó a digitalizáció és az okos megoldások használata, a környezettudatosság és az otthoni munkavégzés lehetősége egyaránt. Céges előrelépési lehetőségekkel, komoly szakmai feladatokkal és magas jövedelemmel pedig hosszabb távra is megtarthatók a dolgozók Budapesten is.
A job hoppereknek tehát szükségük van a folyamatos kihívásokra és inspiráló környezetre. Ezt pedig nem minden alkalommal kapja meg vagy más budapesti cégeknél talál állást, mely jobban passzol elvárásaihoz. Előfordulhat, hogy a fejvadászok vagy a vállalatok illetékesei maguk keresik meg a munkavállalót, hogy megpróbálják átcsábítani.
Előny vagy hátrány a „job hopperkedés”?
Álláskeresői és munkavállalói szempontból mondhatjuk, hogy nem vet túl jó fényt ránk, ha Budapest szinte összes – kis túlzással – létező cégénél megfordultunk. Az önéletrajzban sem mutat túl jól, ha pár hónapos munkaviszonyokkal van tele a dokumentum. Alapvetően tehát kijelenthető, hogy a munkaerőpiacon egyelőre inkább hátrány a sok váltás.
https://blog.cvonline.hu/2013/felmondas/a-felmondas-oka-unatkozom/3139
Azonban ez a jövőben megváltozhat. A projekt-alapú munkavégzés, a home office lehetősége és az egyre inkább „emberbarát”, okos irodák hosszú távon is megtarthatják a dolgozókat. A munkáltatóknak ügyelniük kell a változó piaci trendekre és előfordulhat, hogy a jövőben egyre inkább nekik kell alkalmazkodniuk az álláskeresők igényeihez, mintsem fordítva.
BudapestAllas.hu / P.P.