Nagy változáson mennek keresztül a munkaerőpiaci trendek az egész világon – nincs ez másképp Magyarországon és Budapesten sem. Új munkák és szakmák születnek, míg egyes pozíciók eltűnnek. De melyek azok a fő területek, ahol szinte biztosan jól fizető állásokhoz juthatunk a jövőben?
Informatika
Az informatika egyértelműen a vezető iparágok lesz a 21. században, így e téren nehéz mellé lőni. A programozók, a rendszermérnökök és az egyéb digitális ismeretekkel rendelkező szakemberek ígéretes karrierút előtt állnak Budapesten is. Pályakezdőként is már az átlag felett kereshetünk, ez várhatóan a további évtizedekben is így marad.
A felsőfokú végzettséggel rendelkezők még magasabb jövedelemre tehetnek szert. Budapesten tanulhatunk gazdaságinformatikusnak, mérnökinformatikusnak, programtervező informatikusnak vagy üzemmérnök-informatikusnak. A legjobb – hallgatói és oktatói visszajelzések alapján – informatikai képzéseket nyújtó egyetemei közül pedig több Budapesten található.
https://www.felvi.hu/felveteli/szakok_kepzesek/szakleirasok/!Szakleirasok/index.php/szakterulet/4
https://eduline.hu/felsooktatas/20181213_HVG_rangsor_informatikai_kepzesek
Egyre népszerűbbek a gyorstalpaló, ún. bootcamp képzések is, melyeken akár állásgaranciával is tanulhatunk. Budapesten a Codeccol, a Green Fox Academy, a Training360 és a PROGMasters is hasonló tanfolyamokat indít.
Codecool: https://codecool.com/hu/
Green Fox Academy: https://www.greenfoxacademy.com/
Training360: https://www.training360.com/
PROGMasters: https://progmasters.hu/
Az IT-val kapcsolatos ismeretanyagok megszerzéséhez azonban nem kell feltétlenül egyetemre vagy szakképzésre járnunk, az internet világában ugyanis számtalan lehetőségünk akad az önképzésre.
Khan Academy: https://hu.khanacademy.org/
Netacademia: https://netacademia.hu/
Udemy: https://www.udemy.com/
Rengeteg a betöltetlen informatikus állás, így több okból célszerű ezt a pályát választani.
https://24.hu/belfold/2020/02/04/informatika-munkaerohiany/
https://budapestallas.hu/allasok/informatika-telekommunikacio
Robotika, mesterséges intelligencia (MI) és egyéb innovatív területek
Sokat olvashatunk és hallhatunk róla, hogy a robotok és a gépek átveszik az irányítást az emberek felett. Ha a helyzet talán nem is ennyire drasztikus, de a robotika és a mesterséges intelligencia hatásait már a saját bőrünkön is érezhetjük. Egyes munkák a jövőben megszűnhetnek, de feltétlenül aggódni sem kell, ugyanis több új pozíció születik mindezzel arányosan.
Aki ezen szakterületek valamelyikén szeretne elhelyezkedni, érdemes a mérnöki pályákon gondolkodnia. A gépészmérnöki szak ideális választás lehet.
https://www.felvi.hu/felveteli/szakok_kepzesek/szakleirasok/!Szakleirasok/index.php/szak/32/szakleiras
Nem feltétlenül kell azonban diplomát szerezni ezen a területen sem, találhatunk tanfolyamokat például a Kürt Akadémián, a dmlab intézményén, de a Codecool is indít adatelemző képzést. A gépi tanulás módszereinek elsajátításával a végzettek a robotika, a prediktív analitika, az önvezető autózás, a videójátékok, az ügyfélszolgálati chatbotok, a gyártás és automatizálás, illetve a gyógyszerkutatás és orvosi diagnosztika területén válhatnak specialistává.
https://kurtakademia.hu/kepzeseink/ai-technologia/
https://kurtakademia.hu/kepzeseink/data-science/
https://dmlab.hu/blog/data-science-kepzesek-2020/
https://codecool.com/hu/adatelemzo-data-analyst/
A legtöbb képzés és tanfolyam elérhető Budapestről, ugyanis az iskolák többsége a fővárosban található, illetve az online tanulás lehetősége is egyre elterjedtebb.
Üzleti területek, digitális marketing és egyéb szakmák
Az üzleti szférában szintén egyre több digitális megoldásra láthatunk példát, de feltörekvőben van a digitális marketing területe is. A kreatív szakemberek jó kilátások elé néznek, a marketingesek, a szövegírók és a grafikusok várhatóan szintén találhatnak jól fizető állást a fővárosban hosszú távon.
A tudományos pálya szintén kifizetődő, ahogyan az online világban rejlő lehetőségek kiaknázása is. A közösségi média és a videómegosztó csatornák (Facebook, Instagram, TikTok, YouTube) egyaránt bevételi forrást jelenthet az influenszereknek és szakértőknek.
https://pecsallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/139/uj-tipusu-szakmak-a-21-szazad-munkaeropiacan
https://bizplas.ru/hu/professii-kotorye-poyavilis-v-21-veke-novye-perspektivnye/
https://index.hu/gazdasag/2016/03/18/a_jovo_munkaja/
https://www.origo.hu/gazdasag/20170404-startup-safary-modern-szakmak.html
Milyen szakmák és területek kerülhetnek „veszélybe” a 21. században?
Alapvetően azok, melyeknél a monoton munkavégzést és egyszerűbb feladatok ki lehet váltani robotok és gépek segítségével. A kreativitás és az élethosszig való tanulás ezért szinte elkerülhetetlenné válik azok számára, akik hosszú távon meg akarják tartani pozíciójukat és újabbakra pályázni.
A leginkább veszélyben lévő foglalkozások között megtalálható a szállítás, a logisztika és az adminisztráció, de a mezőgazdaság területén sem lehet teljesen hátradőlni.
http://iparosujsag.hu/mindennapi-innovacio/1975-2019-01-29-16-09-21
https://www.kellyservices.hu/blog/2020/09/melyek-lesznek-a-legjobban-fizeto-allasok-a-jovobenm
BudapestAllas.hu / P.P.