El akarsz jutni az állásinterjúig? Kerüld el a motivációs levél buktatóit!

El akarsz jutni az állásinterjúig? Kerüld el a motivációs levél buktatóit!

A motivációs levél – kísérőlevél – megkerülhetetlen része az álláshirdetésre való jelentkezésnek Budapesten is. Ahhoz azonban, hogy behívjanak az állásinterjúra, el kell kerülni a buktatókat.

Több tényező függvénye, hogy mitől lesz sikeres a motivációs levél. Az első benyomás nagyon fontos, továbbá az egyediség, az igényesség és a precizitás egyes ismertetőjegyeire szintén lehet következtetni arról, valaki milyen kísérőlevelet ír a motivációs levél mellé. Budapesten valószínűleg nem egyedüliként fogunk jelentkezni egy-egy állásra, ezért próbáljunk meg kitűnni a tömegből – lehetőleg ne lefelé.

https://budapestallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/337/hogyan-keszitsunk-eros-motivacios-levelet

https://www.penzcentrum.hu/karrier/milyen-egy-jo-motivacios-level-2020-ban-motivacios-level-otletek-haladoknak-es-kezdoknek.1101610.html

 

Buktatók

Nem írjuk meg

Bármelyik budapesti céghez jelentkezünk, akkor is készítsük el, ha nem kérik külön – manapság ugyanis már alapvetőnek számít. Ez az első, amivel találkoznak a vezetők és HR-esek, így mindenképpen írjunk pár bekezdést legalább.

 

Helyesírási, stilisztikai hibák

Nem valószínű, hogy magyarázatra szorul: a rosszul megszerkesztett, helyesírási hibákkal teletűzdelt szöveg könnyen elveheti a kedvét a munkáltatótól. Amennyiben tudjuk, hogy nincs annyira érzékünk az ilyesmihez, kérjünk meg egy-egy ismerőst, hogy nézzék át, de az interneten is számtalan segítséget találhatunk.

A budapesti székhelyű Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézet helyesírási tanácsadó portálja például nagyon erős segítséget jelent minden szövegalkotás során.

https://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/kulegy

motivációs levél

 

Rossz megszólítás

Kerüljük a „jó napot, üdvözletem” és társai megszólításokat. Lehetőleg használjunk hivatalos hangnemet és semleges nevet (például „Tisztelt Cím!”), ha egyáltalán nem ismerjük azt, akinek küldjük a levelet.

Napjainkban azonban könnyen utánanézhetünk bármelyik – budapesti – vállalatnak és egyes esetekben már kontaktba is kerültünk az illetékes kollégával, így arról is tudomást szerezhetünk, ki a címzett. Ez esetben szólítsuk őt a teljes nevén, a megfelelő státusz megjelölésével (például „dr.” esetén).

 

Az önéletrajz megismétlése

A motivációs levél nem azt a célt szolgálja, hogy ugyanazt leírjuk, amiről az önéletrajzunk szól. Próbáljunk meg jobban kitérni a személyes tulajdonságainkra és akár hozzunk egy-egy kisebb példát, törekedjünk egyfajta történetmesélésre – ami rólunk, a szakmai életünkről és releváns tulajdonságainkról szól.

https://www.metzdaniel.hu/blog/milyen-buktatoi-vannak-motivacios-level-keszitesenek

 

Felkészületlenség

Ahogyan arról már volt szó, manapság nem nehéz kideríteni bizonyos információk az adott cégről. A budapesti vállalatok után is könnyen „nyomozhatunk”. Ma már alig találhatunk olyan vállalkozást, mely ne rendelkezne saját weboldallal, de a cégnyilvántartásokban is kideríthetünk fontos tudnivalókat.

Amennyiben kérdésünk van, tartogassuk inkább az állásinterjúra. Nem biztos, hogy előnyünkre válik, ha a bemutatkozás helyett eszmecserét szeretnénk folytatni. Ha valamilyen „életbevágó” dologra vagyunk kíváncsiak, akkor is inkább telefonon kérdezzünk rá, mint a kísérőlevélben.

https://www.ceginformacio.hu/

https://www.e-cegjegyzek.hu/

 

BudapestAllas.hu / P.P.