Állásinterjúra mész? Ezeket ne tedd, ha meg akarod szerezni a munkát!

Állásinterjúra mész? Ezeket ne tedd, ha meg akarod szerezni a munkát!

Az állásinterjún való megfelelés sokak számára okozhat feszültséget, előfordulhat, hogy a komoly tudással rendelkező jelöltet sem kapnak meg egy-egy munkát – Budapesten szintén jellemző például a HR-esek alkalmazása, akik megnehezíthetik jelentkezésünket. A jelentkezésnek azonban megvannak a bizonyos buktatói: egyes kijelentésekkel könnyen elvághatjuk magunkat.

Természetesen minden állásinterjú más és más, azonban bizonyos irányvonalat érdemes tartani ahhoz, hogy jó eséllyel megkapjuk az adott pozíciót. Budapesten több esetben többlépcsős kiválasztási folyamaton kell részt vennünk, ezért hosszú távon kell tudnunk jól teljesíteni. Egy-egy rosszul időzített mondat vagy cselekvés miatt elbukhatjuk a jelentkezést. Nézzük, miket érdemes elkerülni közvetlenül az állásinterjú előtt vagy közben.

 

Udvariatlanság

Valószínűleg nem kell magyarázni, miért fontos, hogy ne legyünk udvariatlanok. Fontos azonban, hogy a legtöbb – budapesti – cég már a recepciótól kezdve „figyel” minket, így már a beszélgetés előtt elvághatjuk magunkat. Az udvariasság nem arról szól, hogy ajándékot kell vinnünk mindenkinek, akivel találkozunk, csupán bánjunk a személyzet minden tagjával ugyanúgy, mint magával a vezérigazgatóval vagy vezetővel. A kölcsönös tisztelet jele minden munkahelyen – Budapesten is – alapvetőnek kell, hogy legyen, ezért mi is figyeljünk rá, nem bánnak-e velünk lekezelően. Ez esetben mi magunk is dönthetünk úgy, hogy köszönjük szépen, tovább állunk.  

 

Késés, dohányzás és ápolatlanság

Érkezzünk időben és lehetőleg kerüljük az interjú előtt közvetlenül a dohányzást. Amennyiben „füstmentes” interjúalanyokkal találjuk szembe magunkat, nagyon könnyen visszataszítóvá válhatunk a szemükben – a cigarettát jobban megérzik az emberek, mint azt elsőre gondolnánk. Szintén alapvető, hogy figyeljünk oda a megfelelő ápoltságra és öltözködésre.

Szokás mondani: az érkezés inkább történjen fél órával előbb, mint egy perccel később. Budapesten számolni kell némi dugóval vagy pontatlansággal. Aki vidékről jön, tájékozódjon a tömegközlekedésről vagy megfelelő parkolási helyekről, illetve vegyünk figyelembe, hogy nem mindig sikerül tartani az „A” tervet – például tele a parkoló, késik a busz.

 

Szemkontaktus és kommunikáció hiánya

Könnyen tiszteletlennek tűnhetünk a másik szemében, ha kerüljük a szemkontaktust, illetve csak bólogatunk az elhangzottakra. Próbáljunk meg interaktívan hozzáállni a beszélgetéshez és inkább legyünk érdeklődőek, mint akik azt sugallják, szeretnének már túl lenni ezen az egészen.

állásinterjú tippek

 

Túlzott szerénység és önteltség

Némileg ellentmondásosnak tűnhet, azonban meg kell találnunk az egyensúlyt szerénység és önteltség között. Azok a jelentkezők a leghatékonyabbak, akik tisztában vannak erősségeikkel és gyengeségeikkel, de hajlandóak folyamatosan tanulni, fejlődni. Nem véletlenül tartozik a legnehezebb kérdések (és válaszok) közé, amikor a saját tulajdonságainkról kell beszámolni.

 

Motiváció, érdeklődés hiánya

Könnyen észrevehető, ha csak azért vagyunk jelen az adott cég állásinterjún, hogy végre munkát találjunk. Attól, hogy nem álmaink állását pályázzuk meg, még lehetünk elszántak, sőt, ha sikerrel akarunk járni, ajánlott is. Találjuk meg a fejlődési lehetőségeket és tekintsünk akár ugródeszkaként a lehetőségre – természetesen utóbbit nem feltétlenül kell hangoztatnunk. Az interjúztatók is tisztában vannak vele, hogy Budapesten számos álláslehetőség akad, így nem biztos, hogy csakis arra az egy pozícióra vágyunk, amit ők hirdetnek.

 

Megfontoltan a fizetésről

Mindenki pénzből él, ezért nem kell szégyenlősnek lennünk, azonban próbáljunk meg figyelni rá, hogy ne mi térjünk rá a leendő bérünkkel való kérdésekre. Amennyiben a cég illetékesei nagyon nem akarnak szót ejteni róla, már rákérdezhetünk – de lehetőleg inkább hagyjuk ezt az interjú végére, mintsem rögtön a fejükhöz szegezni, mennyit fogunk keresni.

A budapesti állásinterjúk jellemzőiről a továbbiakban itt olvashatsz: https://budapestallas.hu/utmutato-allaskeresoknek/felkeszules-az-allasinterjura-allasinterju-kerdesek

https://allasorias.hu/blog/milyen-tulajdonsagokat-keresnek-a-palyazokban-a-munkaltatok/

 

BudapestAllas.hu / P.P.