Magyarországon a fővárosban, Budapesten a legmagasabbak az átlagbérek, így megéri akár a vidékieknek is felköltöznie. De milyen területen érdemes elhelyezkedni és hogyan képezhetjük magunkat?
Alapvetően kijelenthető, hogy a 21. század „sztárszakmája” az informatika lesz, de már napjainkban is a programozók, IT szakemberek vezetik a legjobban keresők listáját. Jövedelmező lehet továbbá a pénzügyi és banki ágazat, de a mérnökök szintén jó lehetőségeknek néznek elébe. A vállalkozói szférában pedig mindig is nagyot lehetett dobbantani.
Átlagbérek Magyarországon és Budapesten
Az átlagbérek alakulása növekvő tendenciát mutat, a vállalkozásokat tekintve havi nettó 250-300 ezer forint az átlagos fizetés, míg a költségvetési szféra csak kis mértékben van lemaradva.
Nézzük, mire számíthat a budapesti és a vidéki dolgozó: a fővárosban 2020. I. félévében a havi nettó átlagkereset 328 ezer forint volt, míg az egyé régiók között Közép-Magyarország a listavezető, 309 ezerrel.
https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_evkozi/e_qli030b.html
Legjobban fizető területek és szakmák
A „topszakmák” között megtalálhatók a fejlesztői pozíciók, az ingatlanosok, a hegesztők és autószerelők. Egyes területeken pedig már a vállalati hierarchia státuszán elfoglalt pozíció – például vezetővé válás – alapján nő egyre jobban a keresetünk.
https://tanfolyamokj.hu/blog/legjobban-fizeto-szakmak/
Diplomával és diploma nélkül egyaránt jó lehetőségeink vannak. Felsőfokú végzettség nélkül tárt karokkal várnak minket az építőipari, gépészeti állások, de a szépség, egészség és művészet területén szintén kinyílhatnak a kapuk. A sport világában is elhelyezkedhetünk személyi edzőként vagy sportoktatóként, ahol megfelelő szaktudással határ a csillagos ég.
https://tanfolyamokj.hu/blog/jol-fizeto-szakmak-diploma-nelkul/
A felsőfokú végzettség egyes szakmákban és hivatásokban elengedhetetlen. Tanárnak és orvosnak például – érthető módon – szükséges a diploma, de a közszférában alapvetően is nagy az igény a felsőfokú oklevélre. Továbbá nagy a kereslet a mérnökök munkájára, akik egyre magasabb jövedelemmel számolhatnak Magyarországon és Budapesten egyaránt.
A 2020-as koronavírus-járvány azt is bizonyította, mely területeken számíthatunk stabil állásra a nehezebb időkben. Ebben az időszakban szintén az IT és a pénzügy bizonyult erősnek, a könyvelők, illetve szoftverfejlesztők nagyobb eséllyel tarthatták meg munkájukat, mint egyéb foglalkoztatottak.
https://allasorias.hu/hirek/kinek-biztos-az-allasa-2
Hol tanuljak?
Budapesten számos képzés között válogathatunk szinte bármelyik területen, azonban manapság már a lakásunkat sem kell feltétlenül elhagynunk a tanuláshoz. Használjuk ki tehát a lehetőségeket és próbáljunk minél többet fejlődni az adott szakterületen. Akár egy-egy YouTube videó vagy blogposzt elolvasása is adhat olyan pluszt, mellyel jobbá válunk szakmánkban.
A Budapesti Komplex Szakképzési Centrum intézményén találhatunk képzéseket és tanfolyamokat szakképző iskolákban, technikumokban vagy szakiskolákban, de nyelvi tréningekre szintén beiratkozhatunk.
Az egyetemek közül várja jelentkezésünket az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE), a Semmelweis Egyetem (SE), a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE).
ELTE: https://www.elte.hu/
BME: https://www.bme.hu/
PPKE: https://ppke.hu/
BCE: https://www.uni-corvinus.hu/
BudapestAllas.hu / P.P.