Állásinterjú Budapesten: kérdések és válaszok a sikeres felkészüléshez

Állásinterjú Budapesten: kérdések és válaszok a sikeres felkészüléshez

Az állásinterjú a kiválasztási folyamat egyik legfontosabb része – nincs ez másképp Budapesten sem. Az adott vállalat illetékesei ekkor személyesen, telefonon vagy online is megismerhetik a jelölteket. De milyen kérdésekre számíthatunk és hogyan válaszoljunk? Tippek a budapesti munkakeresőknek.

Az állásinterjúk többsége hasonló minták alapján zajlik szerte az országban és a nyugati világban egyaránt. Budapest céges kultúrája némileg hasonlít a nemzetközi példákhoz is, így érdemes megvizsgálni, melyek azok a fő szempontok, amik alapján elbírálják az interjúalanyokat. Fontos leszögezni azonban, hogy nincs két teljesen ugyanolyan interjú sem – az elbírálásra pedig nincsen egységes szabálykönyv.

Általános: meséljünk magunkról

Ez a kérdés nem igényel különösebb magyarázatot, minden vezető és HR-es szereti tudni, ki ül vele szemben az asztalnál. Itt lényegében egy történetet kell elmesélnünk, hogyan jutottunk el addig a pontig, hogy a vállalathoz jelentkeztünk. Vegyük figyelembe, mit írtunk az önéletrajzunkba és motivációs levelünkbe, de próbáljunk némi plusz információkat szolgáltatni az egyes pontokhoz. Kitérhetünk hobbinkra és egyéb időtöltéseinkre is, de mindenképp előnyös, ha olyan tevékenységekről számolunk be, melyek valamilyen szinten a pozícióhoz köthetőek. Például, ha szerkesztőnek jelentkezünk, jó pont, ha szeretünk olvasni, de ha programozónak készülünk, a saját projektjeinkről való beszámoló szintén felkeltheti a kérdezők figyelmét.

Szakmai: milyen sikereket értünk el eddig, mik a hosszú távú terveink stb.

Talán már-már túlságosan is rágörcsölhetünk arra, hogy ez a legfontosabb része az állásinterjúnak, azonban ez nem mindig van így. Akár pályakezdőként is meggyőzhetjük a munkáltatók arról, hogy mi vagyunk az alkalmas jelöltek. A céltudatosság és motiváció sokszor többet számíthat, mint 1-2 év szakmai tapasztalat.

Szánjunk időt az önfejlesztésre és arra, hogy folyamatosan tanuljunk a szakmánkban. Budapesten számos képzés, tanfolyam és tréning közül válogathatunk, de manapság már az interneten is temérdek lehetőség vár ránk. Az autodidakta tanulásnak pedig megvan az az előnye, hogy nem kell semmilyen rendhez igazodnunk, a saját tempónkban haladhatunk és mi magunk oszthatjuk be, hogyan szeretnénk fejlődni.

 

Erősségeink és gyengeségeink

Mindenképp számítsunk arra, hogy megkérdezik tőlünk, milyen tulajdonságainkat tartjuk a legjobbnak és legrosszabbnak. Utóbbi esetben hozzunk olyan példákat, melyekből pozitívan is kijöhetünk. Például: „gyakran túlvállalom magam, ezért nem tudom kontrollálni a folyamatokat, de dolgozom a megoldáson” – ezzel azt a következtést vonhatja le a munkáltató, hogy motiváltak vagyunk. Természetesen nehéz szó szerint jó tanácsokkal szolgálni, ugyanis ami az egyik interjún jó pontot jelent, az a másikon buktatóvá válhat. A lényeg tehát az, hogy legyünk őszinték és próbáljuk meglátni a rosszban is a jót.

Személyes kompetenciák, soft skillek

Sokat hallhatunk a soft skillek fogalmáról, melyek manapság egyre meghatározóbbak. A budapesti cégek is gyakran a jelölt személyes tulajdonságait mérik fel és azt, hogyan tudnának hosszú távon együtt dolgozni vele.

állásinterjú Budapesten

Budapesten akár különböző tréningeken is fejleszthetjük magunkat többek között az asszertív kommunikáció, a csapatmunka vagy a konfliktuskezelés területén.

http://iqjb.hu/tanfolyamok/soft-skills

Hivatkozások

https://gerillaoneletrajz.hu/blog/3-interju-kerdes/

https://bap.hu/allasinterjutippek

https://www.profession.hu/cikk/7-kellemetlen-kerdes-allasinterjun-es-a-jo-valaszok

 

BudapestAllas.hu / P.P.