A művészet, mint olyan, egy végeláthatatlanul tág fogalom. Zene? Szobrászat? Desing? Ruhatervezés? Írás? Bármeddig sorolhatnánk a listát, és meg sem próbáljuk megkísérelni azt, hogy a végére érjünk. Így a mostani cikkben néhány ismertebb művészeti ágról szeretnénk írni munka tekintetében abszolút a teljesség igénye nélkül.
Tételezzük fel most is, hogy nem hever romokban a turizmus és a vendéglátás, a szórakoztatóipar és a többi hasonló terület a koronavírus járvány miatt.
Kezdjük a zenével. Azért ezzel, mert jómagam is voltam zenész, és viszonylag sok rálátásom van a területre. Habár nem hivatásos zenész voltam, de igencsak megértettem, mik is a nehézségek. Ha valaki hivatásos zenész szeretne lenni, akkor két opció van. Vagy valami annyira újat nyújt a piacon, amit imádni fognak az emberek, és hajlandók érte fizetni, vagy egy meglévő stílusirányzatban tud olyan minőséget hozni, amire szintén van kereslet. Stílusirányzatokba most nem kívánok belemenni.
A hivatásos zenészek általában vállalkozók, a nagyobb zenekaroknak külön cége is van. De az állásportálokon találhatunk olyan munkákat, amikor egy óceánjáró hajón kell akár hónapokon keresztül zenélnünk, de ez nyilván Budapestről elutazást igényel.
Gyakran keresnek esküvőkre, lagzikra, vagy egyéb rendezvényekre is zenészeket, ezeket a hirdetéseket azonban jellemzően inkább Facebook csoportokban és egyéb internetes zenész fórumokon fogjuk megtalálni.
Megélhetési szintre csak akkor fogunk tudni eljutni, ha megfelelő minőségű a produktum, és nincs mellette főállásunk. Ugyanúgy kell erre tekinteni, mint egy vállalkozásra. Sok idő és türelem kell hozzá, minőségi terméket/szolgáltatást kell nyújtani, és felejtsük el, hogy kezdőtőke nélkül menni fog.
Ha a képzőművészet a szívünk szerelme (szobrászat, festészet, stb.) akkor sajnos nem fogunk túlzottan stabil munkalehetőségekkel találkozni, jobban járunk, ha a hobbinkat növesztjük ki olyan szintre, hogy 1-1 alkotásunkat megvegyék. Ne célszerű megélhetésként tekinteni erre, nagyon kevés az esély arra, hogy kiszámítható jövedelmet tudjunk termelni magunknak így.
Ahol viszont jó eséllyel találunk pozíciókat, és a kreatív, művészi énünket is kiélhetjük, az a különböző dizájn munkák világa. Legyen az egy webdesinger, egy autóipari formatervező, vagy egy marketing ügynökség designer pozíciója.
- https://careers.graphisoft.com/job/product-designer/4187440002
Ezekhez a munkákhoz nem feltétlenül kell felsőfokú művészeti végzettség, de valahol elvárják. Inkább tapasztalat és saját portfólió alapján válogatnak, próbamunkák alapján. Ami a legjobban pörög most, és már többször írtunk is róla, az a UI és UX design terület (User Interface és User Experience, azaz felhasználói kezelőfelület és felhasználói élmény)
- https://www.profession.hu/allas/ux-ui-designer-applion-computer-kft-budapest-1490740/optimum?sessionId=05b3dd017424431f67b44d97d6bb0aae
- https://szallas.hu/rolunk#ux-designer
- https://careers.graphisoft.com/job/product-designer/4187440002
Rengeteg szolgáltatás, termék, és az ezekhez kapcsolódó weboldalak tervezése komoly feladat. Legyen szó egy autóbérlő applikációról, egy interneten keresztül online megigényelhető személyi kölcsönről egy banknál, vagy akár egy cég karrieroldalán történő jelentkezés esetében is. A legtöbb szolgáltatás esetében már az okos telefonunkról is intézhetünk bármit. És bizony nagyon nagy a verseny az ügyfelekért. Lehet, hogy nem gondolnánk, de sokszor az ügyfelek azért választanak egy szolgáltatást vagy terméket, mert egyszerűbb elintézni egy bizonyos felületen, vagy simán csak jobban néz ki, mint a konkurens cégé. Ezért értékelődött fel a dizájner munka ennyire az online térben.
De ha keresgélünk, akkor a formatervezés világában is találhatunk munkákat, pl. bútortervező, vagy különböző mérnöki területeken.
Amennyiben művészeti hivatást választanánk, akkor irány Budapest!
BudapestAllas.hu / D.M.