Jogi álláslehetőségek Budapesten

Jogi álláslehetőségek Budapesten

Jogász végzettséggel sok területen elhelyezkedhetünk a fővárosban. Azt fontos leszögezni, hogy hosszú az út, mire valaki végig járja a jogi képzéseket, hiszen nem csak egy 5éves osztatlan képzés kell a jogász doktori cím megszerzéséhez, de ezután szükség van különböző szakvizsgákra, és bizonyos időket el kell tölteni egy bizonyos titulusban, mire következő szintre léphetünk.

Szinte az összes nagyobb Budapesti Egyetem van jogi képzés, akár az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar, (www.ajk.elte.hu) vagy a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar (www.ajk.kre.hu), de természetesen a nagy vidéki egyetemeken is megszerezhetjük a megfelelő képesítéseket.  

Ha vállalkozásoknál szeretnék jogi állásokat találni, akkor a nagyobb állásportálokon gyakran találkozhatunk jogtanácsos pozíciókkal. Ezek a szakértők rendelkeznek jogi végzettséggel, és a cégek szerződéseinek és megállapodásainak előkészítésével, megkötésével, a céget érintő cégeljárások teljes körű lefolytatásával foglalkoznak, valamint képviselik a vállalatot a cégbíróságok és hatóságok előtt, ha erre szükség lenne. Ők felelnek gyakran az adatvédelmi és egyébirányelvek érvényesüléséért és betartásáért, véleményezik és ellenjegyzik a különböző okiratokat vagy állásfoglalásokat. Jellemzően inkább a nagyobb cégek alkalmaznak saját szakértőt, a kisebbek inkább szolgáltatóként szokták szerződéssel alkalmazni őket. A karrieroldalakon akár jogi referens vagy jogi előadó kulcsszavakra is érdemes keresnünk.

 

Érdemes megemlíteni, hogy az állami szervezeteknél is vannak ilyen munkák, hiszen attól, hogy állami fenntartású egy cég vagy hivatal, még találkozhat és találkozik is rengeteg jogi esettel, aminek a szakszerű kezelése fontos.

A pénzügyi és szolgáltató szektorban gyakran találkozhatunk Compliance szakértő pozíciókkal is, ami szorosan kapcsolódik a joghoz. Ezek a szakértők azzal foglalkoznak, hogy a cég megfeleljen a különböző törvényi előírásoknak, akár a GDPR megfelelésről, vagy a Magyar Nemzeti Bank által hozott szabályzásokról van szó.

A pénzügyi szektorban vannak olyan munkák, ahol nem feltétlenül kell jogásznak lenni, de mégis jogi területhez kapcsolódik, és szinte kötelező, hogy pontosan tisztában legyenek a kollégák a jogrenddel. Ilyen terület a behajtás vagy követeléskezelés. Akár lakossági ügyfelek esetében, akár vállalati ügyfeleknél. Illetve általában kockázatkezeléshez tartozik a „credit control” terület is, itt a hitelszerződésekkel kapcsolatos teendőket látják el, viszont sokszor örülnek a jogász végzettségnek a közgazdász helyett, mert a szerződéskötés az mégis csak jogi téma.

 

Amennyiben nincs olyan magas fokú végzettségünk, akkor jogi asszisztensként is dolgozhatunk a területen, így lehetőségünk lesz belelátni sok jogi folyamatba, és értékes tapasztalatokat tudunk gyűjteni.

Akár saját ügyvédi irodánk is lehet, ha a kellő háttér megvan hozzá. Vállalkozóként is lehet valaki jogász, akár általános témákban, akár valamilyen területre specializálódva. Szinte mindenki hallott már arról, hogy például egy ingatlan megvásárlásánál is szükség van jogászra vagy egy közjegyzőre, ezt gyakran független, egyéni vállalkozó ügyvédek végzik. De bármilyen peres ügy, válás, tartozás, kártérítés is lehet a palettán, sőt van olyan, aki kifejezetten például csak munkajogi esetekkel és munkaügyi perekkel foglalkozik. Ehhez érdemes a Pécsi Tudományegyetem Jogi Karán elvégezni a Munkajogi Szakokleveles tanácsadó szakirányú továbbképzést. Ezt tartják a legerősebbnek az országban, de természetesen Budapesten is tanulhatunk ilyen jellegű szakokon. (https://ajk.pte.hu/hu)

 

Magyarországon nagyon sok ilyen, kisebb nagyobb ügyvédi iroda létezik, ahova a bekerülés nem mindig egyszerű. Néhány példa:

  • Dirner Ügyvédi Iroda
  • Dr. Körmendy-Ékes Judit Ügyvédi Iroda
  • Dr. Szabó Enikő Ügyvédi Iroda
  • Palócz Ügyvédi Iroda
  • Dr. Tóth Angéla Ügyvédi Iroda
  • Vernarelli Ügyvédi iroda

 

BudapestAllas.hu / D.M.