A legtöbb gyártó cég úgy van berendezkedve, hogy a termelés folyamatos legyen és a berendezéseket egyáltalán ne kelljen leállítani, éjszakára sem. Ez nem újdonság, és a cégek természetesen jogosan igyekeznek racionalizálni a hatékonyságukat. Az embereknek általában a műszakos munkáról ez jut eszébe, de nagyon sok más iparágban is vannak műszakos munkák.
A gyártó és termelő cégeknél Budapesten nagy a különbség a működésben. Sok mindentől függ ez, akár cégmérettől, akár az ellátási lánctól, akár az aktuális piaci helyzettől, a használt technológiáktól, stb. A legritkább eset, hogy egy normál, irodai nyitvatartási időben történő műszakkal oldják meg a termelést, bár erre is van példa.
Ennél sokkal gyakoribb, hogy két műszakba szervezik a munkát, és van délelőttös és délutános műszak. A délelőttös kezdődik, mondjuk reggel hatkor és tart délután kettőig, a délutános pedig délután kettőtől este tízig. Ezt azoknál a cégeknél szokták leginkább alkalmazni, ahol estére le lehet, vagy le kell állítani a gyártást. Vannak olyan cégek, ahol fixen dolgozhatunk egy műszakban, de ez nagyon ritka. A legtöbbször heti szinten cserélik az emberek között a műszakot az igazságosság elve miatt.
Ha ilyen műszakokban szeretnénk dolgozni, akkor érdemesebb a kisebb KKV cégek budapesti álláshirdetéseit figyelni.
A nagyobb cégeknél vagy multinacionális vállalatoknál sokkal gyakrabban fordul elő a három műszak. Az elmélet ugyanaz, csak itt este tíztől másnap reggel hatig van még egy műszak. Itt is szokták forgatni/cserélni a műszakokat, hiszen nem igazán egészséges, ha valaki hónapokon keresztül este tíz és reggel hat között dolgozik.
Ezek voltak a leggyakoribb esetek, de pár sort érdemes ejteni arról, hogy akár 12 órás műszakok is vannak sok helyen. Az is elő szokott fordulni, hogy két nap reggel hattól este hatig, majd két nap pihenő, aztán két nap este hattól másnap reggel hatig. Igazából rengeteg féle variáció létezik, szinte ahány cég, annyi megoldás. Arra érdemes odafigyelnünk, hogy legalább minimális szinten legyünk képben a munkaidőre és pihenőidőre vonatkozó szabályokkal, hogy meg tudjunk bizonyosodni róla, a cég törvényesen osztja be a munkát, és megadja nekünk a járó pihenőidőt.
De ha nem csak a termelő szektorra gondolunk, akkor is nagyon sok műszakos álláslehetőséget találhatunk az álláshirdető oldalakon, főleg Budapesten. Érdemes megnézni a kereskedelmet is, hiszen egy nagy áruház, ami adott esetben napi 16 órában nyitva van, nyilván nem fedhető le egy műszakkal. Akár a kasszásokra, árufeltöltőkre, takarítókra gondolunk. De egy nemzeti dohánybolt is műszakban működik, vagy bármilyen kisebb üzletről is beszélhetünk.
Érdemes megnézni a budapesti szolgáltató cégek állásajánlatait is. A bankoknak például több olyan munkája is van, amit éjszaka is kell üzemeltetni. Például az ügyfélszolgálat bizonyos esetei, hiszen egy ellopott bankkártyát vagy egyhibásan működő ATM-et be kell tudni jelenteni éjszaka is. Ezen felül különböző rendszerek üzemeltetését és hibaelhárítását egy telekommunikációs szolgáltatónál is folyamatosan biztosítani kell, úgyhogy akár informatikus, vagy helpdesk-es munkák is elképzelhetők több műszakban.
Amit mindenképp mérlegelni kell, az az időbeosztás. Nyilvánvalóan gyakran kell lemondani a hétvégéről, a közös esti programokról, ezért ez a családi életben egy kardinális kérdés lehet. A másik szempont pedig a bioritmus. Ha minden héten máskor kell kelni és ébren maradni, az hosszú távon nem a legegészségesebb. Műszakos munkát nyilván sokan kényszerből vállalnak, de ha van választási lehetőség, akkor egyedülállóként érdemes inkább csinálni pár évig.
Néhány cég, ahol jellemzően szoktak lenni műszakosmunkák:
- Bosch
- Thyssenkrupp
- Knorr-Bremse
- Budapest Bank
- Samsung
- Tungsram
BudapestAllas.hu / D.M.