Mit érdemes tudni a fővárosi diákmunkákról?

Mit érdemes tudni a fővárosi diákmunkákról?

A diákmunkának számtalan előnye van, mind a diák, mind a munkáltató oldaláról. Ejtsünk ezekről pár szót, majd nézzük meg, milyen lehetőségeink vannak, ha iskolás éveink alatt is szeretnénk dolgozni Budapesten.

Nézzük, miért jó a diákmunka diák oldalról. Nyilvánvalóan azért, mert már fiatal korunkban is tudunk pénzt keresni, lesz mit elkölteni a nyáron. Ezen kívül, megszokjuk a munka világát, megtanuljuk megbecsülni, ha valamiért mi dolgoztunk meg. Nem utolsó sorban pedig értékes tapasztalatokat szerezhetünk, és demonstrálhatjuk karrierünk pályakezdő szakaszában, hogy van már fogalmunk arról, hogy mi az a munka, még ha nem is feltétlenül a szakirányunkba vágó volt. Ha pedig a tanulmányainkhoz kapcsolódó területen tudunk diákként vagy gyakornokként elhelyezkedni, akkor duplán nyert ügyünk van, mert sokszor megtartják a cégek az elkötelezett és jól teljesítő gyakornokokat.

És miért jó a diákmunka a munkáltatóknak? Mert olcsó. Ez ennyire egyszerű. Mivel a diákoknak az adózása, TB-je megoldott, ezért a munkabérük után kizárólag személyi jövedelemadót kell fizetni a vállalatoknak. Így egy diák akár 15-20%-al olcsóbban meg tudja csinálni a munkát, mint egy főállású kolléga. Nincs ebben mit szépíteni, az üzlet, az üzlet J Sok vállalat már annyira ráállt erre a témára, hogy egészen komplex munkákat is diákokkal vagy gyakornokkal végeztetnek, hiszen ők képesek megtanulni ezeket a feladatokat, mégse kerülnek annyiba, mint egy főállású kolléga.

 

A diákmunkának több formáját tudjuk megkülönböztetni, ugyanúgy, mint a főállásúak esetében. Beszélhetünk közvetítésről, kölcsönzésről, és saját állományú diákmunkáról.

A legtöbb esetben a diákmunka diákszövetkezetek szervezésében zajlik. Ezek akár vállalkozások, akár egyetemek által üzemeltetett speciális munkaerő-piaci szereplők, akik kifejezetten a diák/tanuló jogviszonyban lévő emberek álláskeresését segítik elő. Ők szerződéses kapcsolatban állnak cégekkel, és az ő diákmunka igényeiket igyekeznek kielégíteni, kvázi mint egy fejvadász ügynökség.

 

Nézzük milyen budapesti diákszövetkezeteknél érdemes munkát keresni a nyári szünetre, vagy a délutánokra.

  • Dolgos Hangya Szolgáltató Iskolai Szövetkezet (www.dolgoshangya.hu)
  • Fürge-Diák (www.furgediak.hu)
  • OxiJob (www.oxijob.hu)
  • Meló-Diák (www.melodiak.hu)
  • Meló-Depó (www.melodepo.hu)
  • Multi-Job (www.multi-job.hu)
  • Mind-Diák (www.minddiak.hu)
  • Pensum (www.pensum.hu)
  • DMS Diákmunka (www.dmsbp.hu)
  • Pannonwork diákmunka (www.pannonwork.hu)
  • Job-Land (www.job-land.hu)
  • Multi-coop (www.multicoop.hu)

 

Ezeknek a cégeknek (legalább is a nagy részüknek) nem csak Budapesten, de több vidéki nagyvárosban is van irodájuk. Általában úgy működnek, hogy egy egyszeri regisztrációs tagsági díj megfizetése után (amit jellemzően az első bérünkből vonnak le, nem nagy összeg), kerülhetünk az alkalmazásukba. Vannak olyan diákmunka irodák, ahol magunknak tervezhetjük meg, hogy milyen munkára szeretnénk menni, és milyen beosztásban. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a diákszövetkezet partnerséget kötött mondjuk egy gyártó céggel és egy telekommunikációs céggel is. A gyártó céghez elmegyünk heti kétszer sélutános műszakba pakolni, gépet kiszolgálni, csomagolni, stb. aztán pedig a pénteki tanítás nélküli napunkat végigdolgozzuk egy adminisztrációs munkában a telco cégnél.

Olyan is van, hogy a diákszövetkezet hosszabb távra kiközvetít minket a partnercéghez, és igazából csak a munkaügyi adminisztrációt végzi, de szinte olyan, mintha a partnercég alkalmazottai lennénk.

Én amikor egyetemista voltam, sok diákszövetkezetbe is be voltam jelentkezve, és mindig összeválogattam a munkákat, hogy mit szeretnék csinálni, és így több lehetőségem is volt.

 

BudapestAllas.hu / D.M.