A leggyakoribb budapesti álláslehetőségek

A leggyakoribb budapesti álláslehetőségek

Az összes álláshirdető portálon évről évre növekszik az álláshirdetések és a látogatók száma is. Ebben a cikkben arról szeretnénk írni nektek, hogy a cégek milyen pozíciókat hirdetnek a leggyakrabban, valamint arról is, hogy mire jelentkeznek a legtöbben, mik a legnépszerűbb állások a pályázók körében.

A jelenlegi koronavírus járványtól és az ezzel összefüggő gazdasági válságtól most tekintsünk el, hiszen remélhetőleg ez egy egyszeri helyzet, és nézzük inkább az elmúlt évek statisztikáit.

 

Munkáltatói oldalról:

Minden évben 15-25 százalékkal több cég jelenik meg hirdetőként az álláshirdető portálokon, ami a gazdasági fellendülés jele. Az általuk feltöltött hirdetések száma is általában ugyanilyen százalékban szokott emelkedni, tehát az elérhető budapesti álláshirdetések száma is gyorsan növekszik. Ha az összes állásportált egybe vesszük, akkor havi szinten akár több 10-20 ezer hirdetésről is beszélhetünk és ugyanilyen nagyságrend jellemző a hirdető cégek darabszámára is.

A cégek nem meglepő módon leggyakrabban a hiányszakmákra keresnek, tehát a különböző szakmunkákra nagy a kereslet. Összesítve nagyjából a hirdetések ötöde szakmunkához kapcsolódik. Azt figyelembe véve, hogy mennyi féle munka létezik, ez nagyon nagy szám! Ezt követi az értékesítés és kereskedelem kategória, ami nagyjából a hirdetések 10%-át teszi ki. Lényegében ugyanekkora mértékben keresnek műszaki, gyártási, termelési szakembereket Budapesten és országosan is.

Ezek a nagy kategóriák, viszont a top három konkrét munkakör nem meglepő módon az informatikából kerül ki, azon belül is leginkább a fejlesztőket keresik. Harmadik helyen pedig a könyvelő végzett.

 

Munkavállalói oldalról:

Havi szinten több százezer pozícióra adják be az emberek a jelentkezésüket, ennek nagyon nagy hányada Budapesti pozíciókra történik. Nem csak a fővárosiak, de a fővárosba költözni vágyók is ide tartoznak. Ezekből a számokból jól látszik, hogy milyen intenzitással pörög a munkaerő-piac egy tízmilliós kis országban.

A legkeresettebb munkák a jelentkezők részéről az adminisztratív és asszisztensi feladatok. Annak ellenére, hogy a munkáltatók részéről nem ez a legkeresettebb szakmacsoport, a lakosság nagy része ilyen munkákat keres, ezekre történik a legtöbb jelentkezés. A második és harmadik helyen viszont a kereslet és kínálattal összhangban vannak a jelentkezések, hiszen az értékesítés és kereskedelem kategóriájú pozíciókra is 10% körüli a jelentkezések aránya, valamint a szakmunkákra is.

Egy nagyon érdekes tendenciáról ejtenénk még pár szót. Az 1990-es évek végén csináltak egy reprezentatív kutatást, ami nagyjából negyvenezer embert érintett. Megvizsgálták, hogy a dolgozók körében hány százalékot tett ki az adott szakmához tartozók aránya. Két évtizeddel ezek voltak a leggyakoribb munkák, tehát ezekkel foglalkozott a legtöbb ember. A fentiek alapján látható, mennyire eltolódott ez a tendencia az egyik oldalról (Zárójelben azok a cégek, akik most hirdetnek ilyen munkákat):

 

  1. Takarító (Vital99 GmbH, Franz Berg Apartman kft. BME Üzemeltető és Műszaki szolgáltató)
  2. Eladó (Aldi, Lidl, Media Markt, Jysk, Wondex, CCC, Müller)
  3. Szabó, varrónő (Bock Hungária kft, Rotte Group kft, Gemini kft.)
  4. Lakatos (STX Horseboxes kft, Scan Sign kft, Ganz EEG kft, Volvo Hungaria kft,)
  5. Segédmunkás (DN Acélszerkezetgyártó kft, Belvárosi Városüzemeltető kft, Unix Autó kft, Dómvill szer kft)
  6. Irodai adminisztrátor (Experis, MultiJob, Comes Budapest kft, Józsefvárosi Közösségért Nonprofit zrt)
  7. Tanár (Gyermekház Általános és Középfokú Iskola, Kürt alapítványi Gimnázium, Pesti Waldorf-Pedagógiai Egyesület, Bessenyei György Gimnázium)
  8. Könyvelő (KPMG, Hungast Vital kft, Budmil zrt, L.A.C. Holding zrt, Obi Hungary Retail kft,)
  9. Konyhai kisegítő (Hungast Vital kft, BVI Baumgartner zrt, Burger Software zrt, Gastszolg kft,)
  10. Kereskedő (Bungezrt, ACO kereskedelmi kft, T-Takács kft, Inteszt kft)

 

Ha pedig azt nézzük, hogy milyen keresett a szakmunka, érdemes megnézni azt is, hogy hányan választják ezt a szakmát a tanulmányaik során. Az Eduline.hu felmérése szerint az alábbi 10. szakmára jelentkeznek legtöbben az általános iskolát befejezők. (zárójelben ismét konkrét cégek, akik keresnek ilyen munkakörökben most.)

  1. Szakács (Hungast Vital kft, Envikút kft, Szega Camembert kft, NKE Campus XXI. Szolgáltató Nonprofit kft.)
  2. Pincér (Nina Paris kft, Nagy Faloda kft, Mészáros vendéglő kft,)
  3. Eladó (Media Markt, Humana, Jysk, CCC, Ikea)
  4. Cukrász (Costes DownTown kft, TheBoxDonut kft, Vanilia Cukrász kft, Trófea étterem)
  5. Hegesztő (DN acélszerkezetgyártó kft, Europakraft GmbH, Knorr-Bremse Hungária kft,)
  6. Asztalos (Tofa Design kft, Belvárosi Városüzemeltető kft, Megaholz kft.)
  7. Mezőgazdasági gépész (Major kft, D.E.E.T. kft, KITE zrt, Paccor Hungary kft,)
  8. Gépi forgácsoló (Semilab kft, Sandglass Project kft, Hidropress kft,)
  9. Villanyszerelő (Főtáv zrt, Dómvillszer kft, BK Union kft, Bokitiki kft,)
  10. Pék (Tesco, CBA, Lidl, Aldi)

 

BudapestAllas.hu  / D.M.