Állásbörzék

Állásbörzék

Bár a koronavírus járvány miatt 2020-ban elmaradtak az állásbörzék, ettől függetlenül ezek nagyon népszerű és hasznos rendezvények szoktak lenni. A munkáltatók számára már-már presztízskérdés, hogy megjelennek-e a legnagyobb job fair-eken. Aki nincs ott a HVG-n, az nem is létezik, szokta mondani néhány „szakértő”. Ez persze nem feltétlenül igaz, minden esetre ezek kiválófórumok arra, hogy a munkáltatók és munkakeresők személyesen is megismerjék egymást. A szimpatikus érdeklődőket pedig meg fogják jegyezni! Ebben a cikkben többek között arról szeretnénk írni, hogy mitől lesz valaki szimpatikus érdeklődő.

Az állásbörzéket alapvetően háromféle ember szokta látogatni. A legnagyobb populáció az egyetemisták, fiatal pályakezdők, gyakornoki munkát keresők csoportja. Nyilvánvalóan jó lehetőség ez nekik, és a legtöbb cég eleve úgy tervez, hogy a nekik szóló lehetőségekkel készülnek, mint kiállító.

 

A másik populáció, akinek már van szakmai tapasztalata, de váltani szeretne. Megjegyzem, hogy sok-sok állásbörze tapasztalatával a hátam mögött azt állíthatom, hogy aki ilyen módon keres tapasztalt emberként munkát, az általában picit fura személyiség szokott lenni. A jó munkavállalókat, szakértőket a fejvadászok megtalálják, ha nekik kell munkát keresni, akkor vagy valami baj van, vagy tényleg nagyon szeretnének váltani.

 

A harmadik pedig a repicuccokat és ajándéktárgyakat gyűjtögető nyugdíjasok csoportja J

Az ország legnagyobb állásbörzéjét a HVG szervezi, ami egy évben kétszer szokott megrendezésre kerülni. (https://hvgallasborze.hu/). De a legtöbb budapesti egyetem is szokott rendezni saját börzét, ahova meghívja a partnercégeket, vagy éppen nem partner cégeket, hogy a saját hallgatóinak tudjon ezzel is segíteni elhelyezkedni (és természetesen némi bevételt csinálni magának). A vidéki nagy egyetemeken is szoktak ilyen rendezvények lenni, de ott sokkal kisebb a látogatók száma.

 

És mivel lehet készülni egy ilyen rendezvényre vagy állásbörzésre álláskeresőként?

Én a személyes kiállítói tapasztalataim alapján az alábbi hét tippet szoktam javasolni a látogatóknak. Akik ezeknek nagyjából megfelelnek, azokkal általában legalább egy későbbi telefonos beszélgetésig el szoktunk jutni a saját cégemnél.

  1. Nézzük meg, kik lesznek ott az állásbörzén. Ezt előre meg tudjuk tenni. Válasszuk ki, hogy ki az, aki érdekes lehet nekünk, és célzottan keressük fel őket. Nagyon jó pont lehet, ha tudunk említeni 1-2 dolgot, hogy miért kerestük fel a céget, és esetleg meg is néztünk 1-2 hirdetést.
  2. Vigyünk CV-t. Nem mindenhol lehet lecsipogni/beolvasni, és amúgy is van aki jobban szereti. Sőt, nagyon sokszor a HR-esnek, vagy a céget képviselő embernek sokkal könnyebb egy CV-re ránézni, és az alapján javasolni álláslehetőséget, mint hogy abból próbálja meg kitalálni, hogy melyik suliba jársz.
  3. Megfelelő öltözködés. Nem kell öltönyben menni az állásbörzére, de a megfelelő szintű igényesség azért jó, ha sugárzik. Alap J
  4. Ne féljünk. Sokan csak nézelődnek, de nem mernek odamenni a kiállító céghez. Ezek a rendezvények erre vannak, menjünk oda, mondjuk két mondatot magunkról, aztán kezdjünk el beszélgetni csak úgy.
  5. Ha már vittünk, adjuk is a kezükbe a CV-t. Ne csak akkor, ha valami nagyon klappolót mondanak. Nem tudhatjuk, hogy mikor kerül elő egy fiókból ????
  6. Valahogy úgy köszönjünk el, hogy éreztetjük velük, hogy nyitottak vagyunk, és szívesen megpályáznánk valamilyen lehetőséget náluk.
  7. Follow-up. Ha netán kapunk elérhetőséget, névjegykártyát, e-mail címet, bármit, akkor használjuk is ki a lehetőséget, írjunk egy üzenetet, erősítsünk rá az érdeklődésünkre, stb.

 

BudapestAllas.hu / D.M.