Amennyiben elvesztenénk a munkahelyünket, akkor álláskeresési járadékban részesülhetünk. A köznyelv még mindig „munkanélküli segélynek” hívja ezt. Mivel sajnos előfordul, hogy akár hónapokon keresztül nem találunk megfelelő munkát, ezért jó, ha tisztában vagyunk vele, hogy milyen formában juthatunk ezekhez a támogatásokhoz.
Mielőtt rátérnénk, szeretném megemlíteni a biztosítás lehetőségét is. Ha havi néhány ezer forintot rászánunk arra, hogy biztosítást kössünk, akkor a nehéz helyzetekben nagyon fogunk örülni. Bár a biztosítás nyilván nem lesz annyi, mint a fizetésünk, de pont jobb, mintha semmi nem lenne. Szinte bármelyik biztosítótársaságnál vagy banknál van ilyen lehetőség. Jövedelemkiesés-biztosítás, munkanélküliségi biztosítás, munkanélküliség elleni biztosítás, vagy hasonló néven találkozhatunk ezekkel a termékekkel. Érdemes az alábbi biztosítókat megnézni:
- https://www.netrisk.hu/munkanelkuliseg-biztositas.html
- https://www.otpbank.hu/portal/hu/Biztositas/Mentoov
- https://www.budapestbank.hu/szolgaltatas/lakossag/biztositas-jovedelem.php
- https://www.groupama.hu/hu/Biztositasok/elet-baleset-es-nyugdijbiztositasok/kockazati-elet-es-balesetbiztositasok0/Mentoov_eletszinvonal_biztositas.html
De térjünk vissza az álláskeresési járadékra. Alapvetően négy fajtája létezik ma Magyarországon. Az álláskeresési járadék, az álláskeresési segély, költségtérítés és vállalkozói járadék.
A fő kritérium az igényléshez (ahogy a név is mutatja), hogy aktív álláskeresők legyünk. Tulajdonképpen bárki kaphatja, aki nem folytat pénzkereső tevékenységet, vagy nincs saját vállalkozása. Egy másik fontos feltétel, hogy életünk során összesen 360 hivatalosan bejelentett és ledolgozott munkanappal kell rendelkeznünk, tehát fiatal korban, ha még nem volt munkánk, akkor erre nem számíthatunk.
Az igénylés a következőképp zajlik. Akár már akkor is igényelhetjük, ha még nem lettünk álláskeresők hivatalosan. Ha biztosra tudjuk, hogy hamarosan valamilyen oknál fogva meg fog szűnni a munkánk, akkor már elkezdhetjük az igénylési folyamatot, előre készülve ezzel is. Ha be szeretnénk adni a kérelmet, akkor azt a lakcímünkhöz tartozó kormányhivatalnál lehet megtenni, de interneten keresztül is megcsinálhatjuk. Viszont minden esetben szerepelnünk kell a munkakereső nyilvántartásban. (tehát regisztráltak vagyunk)
Szükség lesz a személyi igazolványra, a lakcímkártyára, a TAJ kártyára, az adóigazolványra és az iskolai végzettségünket igazoló dokumentumra. Ezeken felül készülni kell még (ha vállalkozók voltunk) a vállalkozói tevékenység megszűnéséről szóló igazolással, OEP igazolvánnyal, jövedelemadóról szóló adatlapot, és ha van, akkor tartozásigazolás és bankszámlaszám is kell majd.
Ha netán elutasítanának minket, akkor van lehetőség fellebbezésre, de ez borzalmasan macerás, mert a folyamat nagyon szigorú. De tételezzük fel, hogy sikerült az igénylés J
Hosszú távra ne rendezkedjünk be, hiszen a járadékot csak maximum 90 napig kaphatjuk. Ezzel próbálja rávenni az állam a munkanélkülieket, hogy minél hamarabb találjanak valami munkát maguknak, és ne rendezkedjenek be a szociális ellátórendszeren való élősködésre. A folyósítás első napja az igénylés beadásával megegyezik. Ha pedig lejár a 90 nap, nem kapjuk tovább a pénzt, és a TB-t is újra magunknak kell fizetnünk.
Mikor szűnik meg a járadék?
Nyilván, ahogy az előbb írtuk, 90 nap után megszűnik. De lehetnek egyéb esetek is, például, ha mi magunk kérjük ezt. De ha egy nappali iskolába iratkozunk be, akkor is meg fog. Ha hivatalosan elhelyezkedünk, akkor is azonnal megvonják tőlünk, vagy akkor is, ha olyan képzésben veszünk részt, amelyért a támogatás összege magas.
Mikor szüneteltethető a járadék kifizetése?
Ha nőként gyermekgondozási díjra vagy segélyre leszünk jogosultak, ha letartóztatnak minket, önkéntes katonai szolgálatba kezdünk, vagy közfoglalkoztatottak leszünk. Ha ezek a körülmények megszűnnek, akkor a folyósítás újra elindul.
És mennyi az annyi?
Ez sok mindentől függ, például attól, hogy hány napig voltunk előtte foglalkoztatva. De attól is függ, hogy mennyit adóztunk a bérünkből, tehát hogy mennyivel járultunk hozzá a munkaerő-piaci járulékhoz. Ha valamelyik határnak nem felelünk meg, akkor a minimálbér 130 százalékát fogjuk kapni. Egyéb esetben pedig a járulékalap 60 százalékát fogjuk kapni, de ez is maximalizálva van.
BudapestAllas.hu / D.M.