Milyen felületeken és platformokon érdemes állásokat keresni?

Milyen felületeken és platformokon érdemes állásokat keresni?

Szeretnénk egy pár szót ejteni az álláskeresési lehetőségekről általánosságban. Több fajtája létezik, de természetesen ma már a legelterjedtebb az online álláshirdetés.

Bizonyos esetekben még mindig találkozhatunk újsághirdetésekkel, mondjuk a Szuperinfóban. Sok vidéki cég meg tudja oldani a toborzását anélkül, hogy méregdrága online álláshirdetési felületeket vennének. Jellemzően olyan munkákat fognak hirdetni ilyen módon, amikre egyszerre több embert akarnak felvenni, és inkább egyszerűbb, kevésbé komplex pozíciók. Más újságokban is bukkanhatunk elvétve állásajánlatokra, jó példa erre, ha mondjuk egy nagy élelmiszerlánc termékújságját böngésszük, és saját magukhoz keresnek kollégát. De bizonyos szaklapok, folyóiratok különböző szakértőket is keresnek a saját lapjaikon.

 

Jellegzetes forma még a cetlizés, plakátolás is, az üzletek bejáratainál, kocsmák ajtajára ragasztva, vagy letépkedhető villanyoszlopra vagy hirdetőtáblára ragasztott lapokkal is találkozhatunk, de nem a vezérigazgatót fogják így megszólítani, az is biztos.

És akkor térjünk rá a legnagyobb kategóriára, az online állásportálokra. Méretük és ismertségük szerint szokták őket rangsorolni általában, de ma már léteznek kifejezetten specializált hirdető felületek is.

Magyarországon a legnagyobb karrieroldal a Profession.hu. Tízezer számra jelennek meg az ország különböző pontjairól érkező cégek, és még több álláshirdetés pörög az oldalon. Egyértelműen piacvezető ez a cég.  Lehetőségünk van az önéletrajzunkat regisztrálni az adatbázisukba is, hogy a munkáltatók direktben kereshessenek minket mindenféle állásajánlatokkal.

 

Vannak hasonló funkciókkal rendelkező egyéb oldalak is, mint például a CVonline, a Workania, a Jobline, a Grafton, a CV centrum, a Jobinfo, a Careerjet, a Job.hu, az Indeed és még sorolhatnánk. Méretben nem akkorák, de itt is sok állással találkozhatunk. Szinte napi szinten próbálkozik valaki azzal, hogy létrehoz egy új álláskereső oldalt, aztán elkezdi bombázni a cégeket azzal, hogy hirdessen náluk. Nehéz kitűnni már néha a sok sablon portál közül, ezért érdemes valamilyen specializált területre fókuszálni. (Erről később írunk).

Mivel borzalmasan pörög a munkaerő-piac, ezért a közvetítés és kölcsönzési üzletág is nagyon felpörgött. Nagyon sok fejvadász cég, HR tanácsadó, közvetítő, és hasonló jellegű cég van az országban, akik igyekeznek a munkáltatókat összekapcsolni a megfelelő álláskeresőkkel. Ezeknek a cégeknek gyakran van saját álláshirdető felületük is, érdemes tehát ezekre is beregisztrálni. Ilyen nagy cég például a Randstad, a Hays, A Beck & Partners, a Kelly Services, a Manpower, a Work Force, a PannonJob, a ProHumán, a HumanField, a Trenkwalder, az Adecco, a Jobsgarden, a Karrier Hungária, az Exact Solutions, az IDBC, a Reed, a CPL, az Enloyd, stb.

 

Vannak olyan álláshirdetési oldalak is, amelyek kifejezetten szakosodnak valamire, vagy valami szerint megkülönböztetik magukat. Például a NoFluffJobs csak kifejezetten informatikus állások hirdetésével foglalkozik, és az ő igényeikre szabja a funkciókat.

Az ÁllásÓriás (https://allasorias.hu/) és az Állás.hu oldalak (példuál: https://budapestallas.hu/) előnye, hogy a lokális piacokra fókuszál, és egy helyen tömöríti az adott városokhoz tartozó hirdetéseket.

Érdemes a Linkedin-en is figyelni a hirdetéseket, mert a cégek maguk is hirdetnek, illetve a fejvadászok, recruiterek tovább osztják ezeket a hirdetéseket a saját networkjükben is.

Ma már olyan ajánlási szolgáltatások is léteznek, amivel az ismerőseink tudnak minket beajánlani akár egy konkrét céghez, akár egy ajánlási szolgáltatóhoz, aki utána ki tud minket közvetíteni. Így az ismerőseink is extra pénzhez juthatnak, de ehhez az kell, hogy sikeresen letöltsük a próbaidőnket.

 

BudapestAllas.hu / D.M.