Sosem szabad elbízni magunkat, nincs olyan, hogy biztos állás. Ebben a cikkben szeretnénk nektek egy kis segítséget nyújtani egyrészt azzal kapcsolatban, hogy hogyan érdemes készülni egy váratlan helyzetre, másrészt pedig azzal kapcsolatban, hogy mit érdemes tenni, ha mégis megtörtént a baj.
A munkaviszony megszűnésének minden aspektusát a Munka Törvénykönyve szabályoz, amelyet itt olvashatunk: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1200001.tv
Hogyan érdemes felkészülni az állásunk esetleges elvesztésére?
Tudjuk meg pontosan, hogy mennyi az abszolút minimum, amiből kihúzzuk. Általában a büdzsé az alábbiakból áll: “muszáj”, “kell”, + megtakarítás, + esetleg hitel. Az első kategória a lakhatás, élelmezés, míg a második a szórakozás, hobbi, új ruházkodás, stb. Megtakarítás jó, ha van, hitel pedig jó, ha nincs. De ezek az általánosak. Viszont mindenképp jó, ha van a fejünkben egy olyan összeg, amiből tudjuk, hogy túlélünk. Fölösleges “luxuskiadások” nélkül, ami mondjuk elég a szállásunk biztosítására, és arra, hogy normálisan táplálkozzunk, tisztálkodjunk, öltözzünk, stb. Meglepődnétek mennyire kevésből is ki lehet hozni, ha a szükség úgy hozza.
Feküdjünk rá jobban a megtakarításokra. Ha érezzük, hogy nem túl stabil a cég, vagy sok leépítés volt, akkor a már meglevő megtakarításainkhoz igyekezzünk még többet hozzátenni előre. Attól, hogy a jövedelmünk megszűnik, a számláink még nem fognak. Úgyhogy pl. jó taktika lehet, hogy egy fizetésemelést nem a kiadásainkba építünk be, hanem egyből a megtakarításainkba csatornázzuk át, felkészülve a nehezebb időkre.
Az előző ponthoz lehet egy jó alternatíva, ha mondjuk bevállalunk 1-2 keményebb hónapot, és nem a hiteleink minimumát törlesztjük, hanem megszívjuk a fogunkat, és egy jó nagy részt kitolunk a tartozásból előre. Így a jövőben jobban elosztható lesz a kevesebb fennmaradó összeg. Nagyon könnyű belecsúszni egy kisebb hitelbe is (tapasztalatból tudom), ezért ezt nagyon tudatosan kell tervezni. (diákhitel, hitelkártya, személyi kölcsön, akár a lakáshitel, stb.)
Használjuk ki jól a rendelkezésre álló juttatásokat. Az alapbéren felül sok helyen van kafetéria, és egyéb kedvezmények vagy bónuszok. Ezeket célszerű akár előre eltenni, nem felhasználni, gyűjteni SZÉP kártyán egy darabig, aztán abból akár több hónapig is tudunk étkezni, ha úgy hozza a sors. Ha pedig pl. egészségügyi szolgáltatásokra is van lehetőség, akkor ne halogassuk, menjünk el azokra a vizsgálatokra, vagy fogászati kezelésekre, mert nyilván nem lesz egyszerű és olcsó ezeket elintézni, amennyiben a munkahelyünk megszűnik.
Érdemes egyébként biztosítást is kötni arra az esetre, ha megszűnne a munkánk, hiszen pár hónapig ha kevesebbet is, de kapunk pénzt a biztosítótól, amennyiben nem azonnali hatályú felmondással szűnt meg a munkaviszonyunk.
Gondolkodjunk el egy mellékálláson. Ha nagyon akar az ember, tud csinálni egy kis plusz pénzt, akár beáll valahova néha segíteni. Szerintem mindenkinek van legalább egy ismerőse, akinél lehet pultozni, pakolni, takarítani, adminisztrálni, de akár ha van olyan hobbink, amiben jók vagyunk, és értéket tudunk vele teremteni, akkor abba is belevághatunk.
És mit tegyünk, ha már megtörtént a baj?
Azt érdemes tudni, hogy a munkaviszony megszűnése után még 45 napig jogosultak vagyunk az egészségügyi szolgáltatásokra. Amennyiben ez lejárt, és nem sikerül jövedelemhez jutnunk, akkor napi néhány száz forintot kell fizetni azért, hogy jogosultak maradjunk, de méltányossági alapon kérvényezhető, hogy egy évig ne kelljen fizetni. Ehhez be kell jelentkezni regisztrált álláskeresőnek egyébként. Ezzel három hónapig kaphatunk némi pénzt (amit a köznyelv munkanélküli segélynek hív, de a hivatalos megnevezése álláskeresési járadék)
A legfontosabb ilyenkor azonban az, hogy ne essünk pánikba. Kezdjünk el azonnal érdeklődni az ismerősi körünkben, mozgassunk meg minden szálat. Egy percig se szégyelljük senki előtt, hogy mi történt velünk, főleg a mostani koronavírus válságban nem. Értesítsük a networkünket, ismerősöket, és kezdjünk el szépen módszeresen az álláskereséssel foglalkozni. Időnk az most lesz rá bőven.
BudapestAllas.hu / D.M.