Ebben a cikkben a klasszikus értelemben vett közszolgálati munkalehetőségekről szeretnénk írni nektek. Rendőrség, Tűzoltóság, Mentőszolgálat, és a hozzájuk hasonlók. Mindegyik nemes hivatás, és kellő elkötelezettséggel komoly sikereket lehet elérni ezeken a területeken. Azonban ha ilyen pályát választunk érdemes tisztában lenni azzal, hogy nem a szokásos álláskeresés vár ránk. Nem jellemző, hogy a versenyszférához hasonló módon hirdetnek ilyen pozíciókat, itt inkább a hivatalos ügyintézés a jellemző.
A rendőrséghez jelentkezhetünk a különböző toborzási csatornáikon keresztül. Akár a készenléti rendőrséghez, akár a megyei vagy fővárosi rendőr-főkapitányságokon. A rendőrségi álláslehetőségekről a http://www.police.hu/a-rendorsegrol/kepzes/toborzas linken keresztül bővebben olvashatunk és tájékozódhatunk. Középfokú végzettséggel is be lehet kerülni, de amennyiben komolyabban szeretnénk ezzel a hivatással foglalkozni, nem árt, ha rendelkezünk legalább egy rendészeti szakközépiskolával. Ha pedig tényleg magas szintű karrierre vágyunk, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karán (https://rtk.uni-nke.hu/) szerezhetünk diplomát, amit a köznyelvben még mindig Rendőrtiszti Főiskolának nevezünk általában.
A Magyar Honvédségnél is hasonló a helyzet. Az ő karrier-honlapjuk a https://www.iranyasereg.hu/ címen található. A jelentkezés önmagában természetesen nem elég, hiszen nagyon komoly alkalmassági vizsgálatokra is szükség van. A honvédség természetesen nem csak azt jelenti, hogy frontvonalbeli katonák lehetünk, itt is sok egyéb irodai jellegű munkát találhatunk. Felsőfokú tanulmányokat szintén végezhetünk a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, de ha a honvédségi karrier a cél, akkor érdemes a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kart választanunk. https://hhk.uni-nke.hu/
Tűzoltónak is állhatunk, de jó ha tudjuk, hogy a Tűzoltóság alapvetően a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága alá tartozik szervezetileg. Szükség van bizonyos feltételek teljesítésére ahhoz, hogy jelentkezni tudjunk. Középfokú végzettség mindenképp kell, így beosztott tűzoltóvá válhatunk. El kell végeznünk egy rész-szakképesítést is. 18. életévünket be kell tölteni, cselekvőképesség, állandó belföldi lakóhely kell, kifogástalan múlt, egészségügyi és pszichikai szempontok figyelembe vétele mellett tudunk jelentkezni a https://www.katasztrofavedelem.hu/267/karrier oldalon. Magasabb rang betöltéséhez itt is szükséges lesz egy alap vagy mesterfokozat a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről. Speciális területekre is szakosodhatunk a későbbiekben, mint kutyás kereső, búvár, barlangi mentés, légi mentés, légi tűzoltás, stb.
Ha mentőnek állnánk Budapesten, készüljünk fel, hogy a stressztűrés fontos lesz, és ha például mentőautó vezetők leszünk, akkor a vezetési rutin és a főváros ismerete is fontos. Többféle szintű munkakör létezik itt is. A https://toborzas.mentok.hu/ oldalon kaphatunk részletesebb tájékoztatást arról, hogy milyen lehetőségek vannak. Középfokú végzettséggel lehetünk ápolók, sofőrök, stb. de ha mentőtisztek szeretnénk lenni, akkor ahhoz valamelyik orvosi egyetemről nem árt egy felsőfokú végzettség sem. Bár sok vidéki egyetemen is kiváló minőségű az orvos képzésünk, de Budapesten egyértelműen a Semmelweis Egyetemen érdemes szétnéznünk. https://semmelweis.hu/
Bízunk benne, hogy hasznos információkat adtunk ezekről a területekről. Természetesen sok más egyéb szervezet van, ami technikailag ide sorolható, de most a leggyakoribb és legismertebb munkákról szerettünk volna írni nektek.
BudapestAllas.hu / D.M.