A számviteli tevékenység alapvetően a cégek pénzügyi jelentéseiről, beszámolásairól szól. A számvitel lényegében egy rendszer, ami alapján a gazdasági társaságok és egyéb szervezetek pénzének és egyéb eszközeinek a változásai követhetők nyomon, és kötelező is, hogy nyomon követve legyen. A terület igencsak szerteágazó, ebben a cikkben pedig szeretnénk összefoglalni nektek, hogy milyen jellegű munkákat találtok a fővárosban.
Azzal kezdeném, hogy vidéken számvitel területen alapvetően egyszerűbb, általános könyvelő munkák szoktak lenni, illetve bizonyos cégeknél akár főkönyvelő pozícióig is eljuthatunk (ha nem számoljuk bele a gazdasági vagy pénzügyi vezetői pozíciókat, ahol ezekkel a témákkal is foglalkozni kell.)
Budapesten alapvetően más a helyzet, hiszen nem csak magyar, de sok külföldi cégnek is itt van olyan központja, ahol a számviteli funkciókat látják el.
Kezdjük az általános könyvelő pozíciókkal. Ilyen munkát akár egyéni vállalkozóként is végezhetünk más cégeknek, de a legtöbb KKV-nak vagy multinak saját könyvelője, vagy egész könyvelési csoportja van. Ha a legnagyobb cégekről beszélünk, akkor akár több tíz ember is foglalkozhat a bevételek és kiadások könyvelésével, és egyéb jelentésszolgálati munkákkal. Egy mérlegképes könyvelői képesítés mindenképp szükséges szokott lenni, de a nagyobb cégek a pénzügyi, közgazdasági, számviteli felsőfokú végzettséget is el szokták várni. Amellett, hogy a mérlegek, eredmény-kimutatások, cash-flow-k és beszámolók világában járatosnak kell lenni, nem árt, ha nagyon precízek vagyunk, és a monotonabb, sokáig egy dologra koncentráló munkát is bírjuk.
A másik terület, ahol gyakran találkozunk ilyen feladatokkal, az az SSC-k világa. Az SSC a Shared Service Center kifejezés rövidítése, amit a magyar köznyelv szolgáltató központnak szokott nevezni. Több féle verzió létezik, de a lényeg, hogy itt a cégek akár globális szinten egy lokációra szervezik a különböző támogató funkciókat. Egy példa. Egy nagy cég, ami autóalkatrész-gyártással foglalkozik, rendelkezik a világon 35 gyárral különböző országokban. Viszont, nem túl hatékony, ha minden gyárban van egy-egy könyvelő csoport, ezért Budapesten egy nagy központi irodaházból látják el minden gyárra ezeket a funkciókat. Nagyon sok ilyennel találkozhatunk, pl. a General Electric Global Operations Center (https://ge.jobs/hun/jobs/), vagy a British Petrol (https://www.bp.com/en/global/corporate/careers/professionals/locations/hungary.html) SSC-je, de a Vodafone-nak (https://www.vodafone.hu/vodafonerol) is van. Elképzelhető az is, hogy egy SSC nem egyetlen céghez tartozik, ha nem sok cég egyforma funkcióit végzik szolgáltatóként. Számviteli területen ilyen helyeken az alábbi kulcsszavakra érdemes keresni: AR, R2R, AP, General Ledger, Accountant, stb. Érdemes tudni, hogy ezeknél a cégeknél a munkafolyamatokat nagyon szétszabdalják, és kicsit „futószalag-szerűen” szervezik a feladatokat, így a folyamatnak csak egy kis részét kell végeznünk. Általában emiatt hamar monotonná válik, és nincs lehetőség annyira mélyen megtanulni dolgokat, mintha teljes körű könyvelést csinálnánk. Viszont ezekből az állásokból rengeteget találunk a budapesti állásportálokon, hiszen van, hogy egy SSC egy hirdetésre 20-30 embert is keres egyszerre.
A harmadik nagy kategória a tanácsadó cégek csoportja. Több cég specializálódott számviteli, könyvvizsgálói szolgáltatások nyújtására, amik közül vannak kisebb magyar vállalkozások, és olyan gigaóriások, mint a Deliotte (https://www2.deloitte.com/hu/hu/pages/karrier/careers/life-at-deloitte.html), a Price Waterhouse Coopers (https://www.pwc.com/hu/hu/karrier.html), a KPMG (https://home.kpmg/hu/hu/home/karrier.html), és az Ernst and Young (https://www.ey.com/hu_hu/careers). Ezt a négy céget nevezzük Big4-nak. Jellemző ezekre a cégekre, hogy akár számviteli tanácsadással, adótanácsadással, pénzügyi auditokkal, és akár pénzügyi szolgáltatások vizsgálatával is foglalkozhatunk. Általában ezek meglehetősen komplex munkák, és jól is fizetnek ezek a cégek. Viszont számoljuk bele azt, hogy gyakran kell majd utaznunk akár vidékre is, és szinte kötelező elvárás, már-már a kultúra szerves része, hogy 8 helyett inkább 10-12 órát vannak bent a munkatársak.
BudapestAllas.hu / D.M.