Ha idényjellegű vagy szezonális munkákról beszélünk, akkor nyilvánvalóan senkinek nem a hosszú távú elköteleződés a célja. Általában akkor vállalnak ilyen munkát az emberek, ha ideiglenesen kell bevételi forrás, ha például el fognak költözni pár hónap múlva, de addig még kéne némi pénz, vagy belekezdenek egy új projektbe, iskolába, bármibe, de nem azonnal. Sokaknak pedig ez az egyetlen megoldás néha.
Az idénymunkáról vagy szezonális általában a mezőgazdaság jut eszünkbe. Klasszikus hívószavak a „spárgázás” és „meggyszedés”, de szinte bármilyen kertészeti munka, vagy mezőgazdasági segédmunka is tartozhat ide. Viszont ugye Budapest nem a tágas búzamezőiről híres, ezért a fővárosban nem ezekkel a szezonális munkákkal fogunk találkozni jellemzően.
Az egyenletből vegyük ki most, hogy koronavírus járvány és ennek következtében gazdasági recesszió van, és tételezzük fel a normális működést.
Alapvetően sok cég specializálódott arra, hogy magyar munkásokat szervezetten szállít ki Ausztriába vagy Németországba például, ahol szállás biztosítása mellett a termelő szezonban végezhetik a munkát a földeken, vagy esetleg gyárakban is, de az már kevésbé szezonális. Ezek a lehetőségek azért jók, mert a kinti munkáltatók mércéjével mérve mi olcsón elvállaljuk ezeket a munkákat, viszont az itthoni viszonyokhoz képest többet tudunk keresni vele. Kellő fegyelemmel és spórolással egész szép összegeket lehet felhalmozni, és hazahozni.
A másik kapcsolódó terület a kertészet és kertgondozás. Ezt akár közmunka formájában is lehet végezni, leginkább tavasszal és nyáron. De sok magáncég létezik, aki kifejezetten kerttervezésre, kertépítésre, kertkarbantartásra és rendezésre szakosodott. Itt vegyes a kép, akár alkalmi bejelentéssel is találhatunk munkát, de a nagyobb (és általában korrektebb) cégek folyamatos, határozatlan idejű munkaszerződéssel tartják meg az embereiket, szezonon kívül pedig olyan, más jellegű munkákat igyekeznek adni nekik, amit a hideg, esős időben is lehet csinálni. Érdemes megnézni például a Jade Kert kft. weboldalát, ők az egyik legnagyobb cég, akik idény vagy szezonális jelleggel tudnak foglalkoztatni (https://jadekert.hu/rolunk/)
Budapesten a turizmusban kínálkozik a legnagyobb lehetőség alkalmi munkákra, legyen szó akár egy Sziget fesztiválról, vagy olyan turisztikai, vendéglátó-ipari munkákról, amik jellemzően a tavasztól őszig tartó szezonban pörögnek. Ezekről a munkalehetőségekről külön már írtunk cikket, (LINK), de érdemes megnézni azokat a szórakozóhelyeket, amik szabadtériek, itt akár pultos, felszolgáló, de üzletvezető pozíciót is találhatunk.
Nem feltétlenül nevezném szezonális munkának, de télen csak az igazán hardcore bringás futárok szállítják ki az ételt kerékpáron J. Emiatt ide sorolható akár ez is. Például egyetemistaként a nyári szünetben KATA-s vállalkozóként simán letolhatunk 2-3 hónapot a NetPincérnél (https://karrier.netpincer.hu/jobs) vagy a Wolt-nál (https://wolt.com/hu/couriers), és máris könnyebben fog indulni anyagi értelemben a következő tanév. Ez a munka sok odafigyelést és városismeretet, valamint megfelelő fizikai állapotot is megkíván, nem ritka, hogy napi 80-100 kilométert is le kell tekerni a városban. Az sem elhanyagolható szempont, hogy az egyéni vállalkozás után be kell fizetni bizonyos járulékokat, így lényegében az első pár napot ezért dolgozzuk.
A nyári szezonban a nagy kánikulában általában megugrik a kereslet a szakképzett klímaszerelőkre is, és a klímaszerelő segédekre is, amihez viszont nem kell szakképesítés. Az állásportálokon ilyenkor könnyű belefutni ezekbe a rövidebb távú munkákba. Jelenleg például az Etalon Klíma kft. keres Klímaszerelőt.
Ha már a nyári kánikulánál tartunk, természetesen a fürdők, strandok (http://www.gellertfurdo.hu/, http://www.szechenyifurdo.hu/is ilyenkor üzemelnek, ahova kellenek úszómesterek, takarítók, karbantartók, és egyéb kiszolgáló személyzet is. És itt vissza is csatolhatunk a vendéglátáshoz is, hiszen a strandokon sok büfé is van.
BudapestAllas.hu / D.M.