Rehabilitációs és egyéb egészségügyi állások

Rehabilitációs és egyéb egészségügyi állások

Személyes véleményem szerint az egyik legnemesebb szakmacsoport az egészségügyön belül, amikor valaki valamilyen rehabilitációval, fejlesztéssel foglalkozik. Nagyon sok munka létezik, és meglehetősen speciális tudást és képzettséget igényelnek általában, viszont sajnos a kellő anyagi elismerés nem mindig párosul ezzel. Alulfinanszírozott állami intézmények sorával találkozhatunk, ahol a dolgozókat gyakran nem a bér, hanem a szakma szeretete és az elhivatottság hajtja, hogy segítsenek azoknak, akiknek valamilyen egészségügyi okból kifolyólag nehezebb a sorsa.

Az állásportálokon nehéz ilyen munkákat találni. Eleve nincs sok ilyen pozíció, és ha van is, akkor inkább az állami szektorra jellemző módon, bürokratikus pályázati eljárások alapján lehet jelentkezni.

Az egyszerűbb ápoló és gondozó munkáktól kezdve a komoly szakorvosi pozíciókig sok minden megtalálható, de viszonylag kis számosságban. Az alábbi szervezeti egységnél érdemes érdeklődni elsősorban. Nemzeti Rehabilitációs és Szociális hivatal.  

(http://www.kormanyhivatal.hu/hu/szakigazgatasi-szervek/rehabilitacios-szakigazgatasi-szerv)

 

Ennek a hivatalnak a megyei szintű részeit is megtaláljuk, amennyiben vidéken keresnénk állást. De az Országos Orvosi Rehabilitációs intézetnél is kereshetünk lehetőségeket. (http://www.rehabint.hu/).

Minden nagyobb kórházunkban is van rehabilitációs osztály, legyen szó akár a Dél-Pesti Centrumkórházról (www.dpckorhaz.hu), az Uzsoki Kórházról (www.uzsoki.hu) vagy a Szent Margit Kórházról (www.szentmargitkorhaz.hu)

 

Természetesen, mint mindenféle állami szervnél, itt is találhatunk adminisztratív, műszaki, és egyéb, támogató jellegű munkaköröket, de most nem erre fókuszálunk. Gyógymasszőrként vagy ápolóként is el tudunk helyezkedni, amihez nem szükséges felsőfokú végzettség, de OKJ igen. Ezeket a szakmákat is tovább tudjuk specializálni, hiszen masszőrből is többféle létezik, de ápolóként is szakosodhatunk például pszichiátriai területre. Klasszikus orvosi feladatköröket is találunk, hiszen ezeken a területeken is szükség van például sebészekre, vagy műtősökre, műtőssegédekre, ortopédusokra, konduktorokra, de akár uszodavezetőkre, úszómesterekre is, stb.  

Akár terapeutaként is dolgozhatunk ezeknél az intézeteknél, akár mentális, akár mozgásszervi rendellenességekről, gyógyulásról van szó.

 

Természetesen nem csak az állami szférában dolgozhatunk, mert egyre több magáncég foglalkozik akár ápolással, akár fejlesztéssel, vagy egyéb rehabilitációs tevékenységgel. Ezeknél a cégeknél viszonylag kevesen vesznek igénybe szolgáltatást, sajnos gyakran csak a vagyonosok tudják megfizetni hozzátartozójuk ellátását. Egy napi díj akár 30 ezer forint is lehet, de általában ez nemcsak az alapvető ápolást, hanem a szükséges kezeléseket és a szakszerű ellátást is fedezi.

Az alábbi magáncégeknél érdemes szétnézni álláslehetőségek után. Nárciszház (www.narciszhaz.hu)

Emineo Magánkórház (www.emineo.hu) , Thalassa Ház (www.thalassahaz.hu)

 

Egy másik érdekes szakterület a sportrehabilitáció. Sok edző is elvégzi ezeket a tanfolyamokat. Sportolás közben sajnos gyakran történnek sérülések, amikből néha csak megfelelő ésszakeű rehabilitációval lehet felépülni. Több iskola is nyújt ilyen képzéseket. Például a Nemzetközi Fitnesziskola (www.iwi.hu) vagy az Almásy Mozgásakadémia (www.mozgasakademia.hu), de a Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Medicina Tanszékén (www.semmelweis.hu/rehab)  magasabb szinten is tanulhatjuk a szakmát. OKJ rendszerű képzésben egyébként érdemes a rehabilitációs nevelő, rehabilitációs segítő képzéseknek utána járni.

 

BudapestAllas.hu / D.M.