Turisztikai állások Budapesten

Turisztikai állások Budapesten

Budapest a méretéből és gazdag történelmi múltjából kifolyólag is vonzó célpont a turisták számára. Nem beszélve arról, hogy a világ egyik legszebb városa építészeti és természeti szempontból is.

A turizmus önmagában egy nagyon kiterjedt szakterület, beletartozhat a vendéglátástól elkezdve az idegenvezetéstől kezdve szinte bármi, ami a hazai és külföldi látogatókat megmozgatja, és pénzköltésre ösztönzi. A klasszikus értelemben vett vendéglátós munkákról egy másik cikkben írtunk részletesebben, de fontos megemlítenünk sok egyéb munkalehetőséget is.

 

Budapest híres a rengeteg különböző termál- és gyógyfürdőjéről. Méltán világhírű a Király Gyógyfürdő (http://www.kiralyfurdo.hu/), a Gellért fürdő (http://www.gellertfurdo.hu/), de sorolhatnánk még a római és török korban épített csodálatos fürdőinket, vagy azt a rengeteg strandot is, ami található Budapesten. Ezeknél a szervezeteknél érdemes szétnéznünk, ha masszőr, gyógytornász, vagy hasonló végzettséggel rendelkezünk, és ilyen állásokat szeretnénk megpályázni. De természetesen itt is szükség van kasszásokra/pénztárosokra is, úszómesterekre, karbantartókra, csőszerelőkre, takarítókra stb. Jellemzően ezeket a hirdetéseket sem a nagy karrierportálokon fogjuk megtalálni, hanem a helyszínen papír alapon, vagy ismerősi körön keresztül.

 

Egy másik nagy kategória az idegenvezetés, ami Budapesten nagyon népszerű. Akár gyalogosan, akár buszos vagy hajós kirándulások alkalmával, gyakran találkozhatunk megafonba beszélő idegenvezetőkkel. Ezekhez a turisztikai munkákhoz szükséges a nyelvtudás, általában elég az angol, de speciális esetben megkövetelik bizonyos egyéb nyelvek ismeretét is. Ezen kívül szükséges, hogy jó helyismeretünk legyen Budapesten, és a kellő bátorságunk, kommunikációs készségünk is meglegyen hozzá. Ezekre a turisztikai munkákra a legegyszerűbben a helyszínen lehet jelentkezni, szoktak külön pultot is kialakítani, de bármelyik idegenvezetőnek adhatunk egy önéletrajzot, és biztosan meg fogja mutatni az illetékesnek. Recepciósként is van lehetőségünk a turisták segítségével foglalatoskodni a legtöbb helyen. Az Aquaworld élményfürdő például recepciós koordinátort keres (https://www.aquaworldresort.hu/hu/aquaworld/karrier_legyel_tagja_egy_jo_csapatnak)

 

Ha inkább irodai jellegű, ám de mégis a turizmushoz/turisztikához kapcsolódó munkát keresünk, akkor nagyon sok utazási irodánál találunk call center és ügyfélszolgálat jellegű munkákat is, ahol írásban és telefonon kell tartanunk a kapcsolatot az ügyfelekkel.

 

Az utazási irodáknál és más turisztikai szolgáltatásokat forgalmazó cégeknél értékesítőként is elhelyezkedhetünk. Legyen szó egy olyan emberről, aki az utcán próbálja rávenni a járókelőket egy hajóútra, vagy aki egy nagy szálloda konferenciatermét akarja bérbe adni nagyvállalati ügyfeleknek különböző rendezvényekre. Ilyen sales jellegű álláshirdetéseket általában gyakran találhatunk a budapesti állásportálokon.

 

Amennyiben komplexebb, magasabb pozíció az álmunk, akkor természetesen érdemes ehhez megfelelő felsőfokú végzettséget is szereznünk. Magyarország szinte összes egyetemén találhatunk turizmus vendéglátás szakot, akár felsőfokú szakképzés, akár alapképzés, akár mesterképzés formájában is. Érdemes megnézni a képzések kínálatáért a Corvinus egyetem Gazdálkodástudományi karát (https://www.uni-corvinus.hu/), vagy a Budapesti Gazdasági Egyetem Kereskedelmi és Vendéglátó-ipari karát (https://www.uni-bge.hu/kvik). Ezeken az egyetemeken különböző területekre specializálódhatunk, mint például a kereskedelmi vendéglátás, az intézményi vendéglátás, a vendéglátói rendezvényszervezés, utazás- és rendezvényszervezés, turizmusfejlesztés és térségmenedzyment, egészségturizmus, sport- és ökoturizmus, stb.

 

BudapestAllas.hu / D.M.